Osiągnięcia sportowe Szkoły Podstawowej w Białej

Szkoła Podstawowa w Białej w zakończonym już roku szkolnym może poszczycić się wielkimi osiągnięciami sportowymi. Poczynając od rozgrywek międzyszkolnych na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkimi i kończąc na etapie ogólnopolskim.

Ogromny sukces, największy w historii szkoły odniosła Małgorzata Mamińska zajmując II miejsce w biegu na 60 metrów w finale ogólnopolskim czwartków lekkoatletycznych, które odbywały się na Stadionie Orła w Warszawie. Jest to największa impreza lekkoatletyczna w kraju dla dzieci ze szkół podstawowych. W startach eliminacyjnych odbywających się przez cały rok w 70 miastach brało udział prawie 300 tysięcy dzieci. W finale krajowym spotyka się najlepsza 80 w danej konkurencji i roczniku. Małgosia w eliminacjach osiągnęła czas 8.43s i z trzecim wynikiem awansowała do finału. W biegu finałowym pobiegła jeszcze lepiej osiągając czas 8.36s.
Udział w tych zawodach wzięli także Paweł Klimecki w biegu na 1000m oraz Ewelina Malinowska na 300 metrów, oboje bijąc rekordy życiowe.

Również ogromny duży sukces odniosły dziewczęta biegnąc w sztafecie, w składzie: Natalia Zgierska, Milena Dobrzelewska, Ewelina Malinowska i Małgorzata Mamińska, które z czasem 2.39.96 zajęły II miejsce w biegu sztafetowym 100x200x300x400m (sztafeta szwedzka) w finale ogólnopolskim Vena Sport 2010, pokonując m.in. Szkołę Sportową z Aleksandrowa Łódzkiego.
Wcześniej dziewczęta rywalizowały na etapie wojewódzkim w którym z czasem 2.44.70 zajęły III miejsce. Na tym etapie startowali również chłopcy, którzy w składzie Kamil Andrysiak, Adrian Groszkowski, Miłosz Kociszewski i Paweł Klimecki zajęli VI miejsce i też zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego.

Sukcesem zakończył się także start w finale wojewódzkim w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie w bardzo silnej stawce dziewczęta w składzie Małgorzata Mamińska, Ewelina Malinowska, Milena Dobrzelewska, Natalia Zgierska, Patrycja Nawrocka i Joanna Krzewina zajęły bardzo wysokie V miejsce, pozostawiając w pokonanym polu m.in. szkoły sportowe z Łodzi.
W czterech konkurencjach: w biegu na 60m, skoku w dal, w rzucie piłeczką palantową i w biegu na 600m dziewczęta łącznie zgromadziły 1264 punkty. W klasyfikacji indywidualnej Małgosia Mamińska zajęła II miejsce zdobywając 352 punkty, zajmując I miejsce w biegu na 60m i II na 600m i IV w skoku w dal.
Jednak zanim do tego doszło dziewczęta rywalizowały gościnnie na etapie miejskim w Zgierzu i tu w zawodach o Mistrzostwo Zgierza okazały się najlepsze gromadząc 1067 punktów, wyprzedzając najlepszą szkołę zgierską o ponad 200 punktów. W zawodach powiatowych, które odbyły się w Aleksandrowie Łódzkim dziewczęta zajęły II miejsce z łączną liczbą punktów 1113 skutecznie odpierając atak m.in. Szkoły Podstawowej nr 5 z Ozorkowa i awansowały do etapu rejonowego. Zawody rejonowe również odbywały się w Aleksandrowie Łódzkim i tam również dziewczęta zajęły II miejsce (1143 punkty ) pokonując na finiszu Szkołę Podstawową z Grabowa i uzyskały prawo startu w zawodach wojewódzkich.
Zarówno na etapie powiatowym jak rejonowym dziewczęta musiały uznać wyższość Szkoły Sportowej z Aleksandrowa Łódzkiego. Na każdym etapie rozgrywek, mimo braku warunków bazowych dziewczęta poprawiały swoje rekordy życiowe. Dzięki ich ambicji, woli walki, bardzo dzielnie rywalizowały z innymi dużo większymi szkołami i dysponującymi dużo lepszą bazą, zajmując wysokie V miejsce w tak popularnej dyscyplinie sportowej jaką jest lekkoatletyka znacznie poprawiając zarówno indywidualny jak i ogólny wynik punktowy w stosunku do pierwszego startu.

Kolejną bardzo udaną imprezą były indywidualne Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w biegach przełajowych, które odbywały się na Malince. Podwójne zwycięstwo odnieśli zarówno Małgosia Mamińska wśród dziewcząt jak i Paweł Klimecki wśród chłopców. Na IV miejscu ukończyła bieg Adrianna Zawisza. Cała trójka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. W punktacji drużynowej szkół dziewczęta zajęły I miejsce. W skład zwycięskiej drużyny wchodziły: Małgorzata Mamińska, Adrianna Zawisza, Ewelina Malinowska, Milena Dobrzelewska i Patrycja Nawrocka.
Na etapie wojewódzkim bardzo duży sukces odniosła M. Mamińska zajmując w stawce 100 dziewcząt III miejsce. Również P. Klimecki pobiegł bardzo dobrze i mimo, że był na starcie przetrzymywany za koszulkę tracąc do czołówki 15-20m biegł do końca bardzo ambitnie zajmując IX miejsce.

Do bardzo udanych zawodów należy zaliczyć także start w I Memoriale Władysława Lisieckiego w biegach przełajowych, który odbywał się na terenie Parku Miejskiego w Zgierzu. W kategorii dziewcząt szkół podstawowych klas IV-VI I miejsce zajęła M. Mamińska pokonując na finiszu E. Malinowską oraz IV M. Dobrzelewską. W kategorii chłopców III miejsce zajął Adrian Groszkowski. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajął Maciej Malinowski a III miejsce Sebastian Lewandowski. Najlepszych zawodników dekorował czołowy Polski czterystumetrowiec Piotr Kędzia.

Uczniowie brali udział także w XIX Grotnickim Biegu Leśnym o Puchar Kuratora Oświaty. Drużynowo w zawodach tych SP w Białej zajęła II miejsce ustępując 2 punktami Szkole Sportowej z Aleksandrowa Łódzkiego. Indywidualnie pierwsze miejsca zajmowały M. Mamińska, Patrycja Groszkowska, drugie Damian Szymański, trzecie Adrianna Zawisza i Paweł Klimecki, czwarte Kamil Andrysiak.

Kolejną imprezą biegową był VI Amatorski Otwarty Bieg Uliczny w Rosanowie, w którym Maciek Malinowski w kategorii klas młodszych zajął III miejsce.

Uczniowie rywalizowali również z powodzeniem w zawodach gminnych w których zajmowali następujące lokaty:
– I miejsce w koszykówce dziewcząt
– I miejsce w piłce ręcznej dziewcząt
– III miejsce w piłce ręcznej chłopców
– III miejsce w piłce nożnej
– III miejsca w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt ( zawody drużynowe)

Z okazji Dnia Dziecka odbył się coroczny bieg sztafetowy „Jednorożca” o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy Zgierz, w której uczniowie w składzie: Kamil Andrysiak, Damian Szymański, Kamil Andrysiak, Miłosz Kociszewski i Paweł Klimecki zajęli II miejsce.

Po raz pierwszy uczniowie brali udział w czwartkach lekkoatletycznych, które odbywały się na stadionie MOSiR w Zgierzu. Spośród kilku cyklów, które się odbyły, uczniowie wzięli udział w dwóch. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych (rocznik 1999, 1998 i 1997 ). Wyniki były następujące:
– Małgosia Mamińska wygrała zarówno bieg na 60 jak i 300 metrów
– Ewelina Malinowska wygrała bieg na 600 metrów i zajęła II miejsce w skoku w dal
– Natalia Zgierska wygrała rzut piłeczką palantową oraz była III na 60 metrów
– Patrycja Groszkowska była II w biegu na 600 metrów oraz III na 60 metrów
– Miłosz Kociszewski wygrał bieg na 300 metrów oraz był II w rzucie piłeczką palantową
– Kamil Andrysiak wygrał bieg na 300 metrów i był IV w rzucie piłeczka palantową
– Paweł Klimecki wygrał bieg na 1000 metrów
– Adrianna Zawisza była IV w biegu na 600 metrów

Składam ogromne podziękowania za współpracę Pawłowi Lisieckiemu oraz wszystkim sportowcom, którzy godnie i wymiernie reprezentowali szkołę w zawodach sportowych na wszystkich szczeblach rozgrywek, życząc im dalszych sukcesów sportowych i udanych wakacji.