W tym roku w Gimnazjum nr 2 wyjątkowo uroczyście obchodzone były uroczystości Święta Niepodległości. Obok apelu oraz akademii okolicznościowej, podczas której uczniowie zaprezentowali „lekcję historii” w uroczystościach wzięli udział żołnierze z oddziału kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej.
W pierwszej kolejności uczniowie oraz nauczyciele wysłuchali wykładu na temat roli i misji współczesnego wojska, w kontekście zmian które zaszły w ostatnich latach w jego strukturze jak i zadaniach.
– Każdego roku organizowana była uroczystość związana ze Świętem Niepodległości z tym że miała nieco mniejszą oprawę. W tym roku postanowiliśmy, że we wszystkich uroczystościach o charakterze szkolnym oraz narodowym, patriotycznym uczestniczyć będzie cała szkoła, gdyż widzimy we wspólnym przeżywaniu uroczystości integrację środowiska szkolnego jak i również dajemy możliwość zaprezentowania się tym uczniom którzy chętnie biorą czynny udział w takich uroczystościach, na forum szkoły – mówi Anna Tomczak, dyrektor Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zgierzu.
Nie codziennie zdarza się, że z okazji święta w progi szkoły witają żołnierze. W Gimnazjum przy ul. 3 Maja 46a się to udało. – Myślę, że jest do duża zasługa naszych nauczycieli i rodziców którzy bardzo aktywnie i czynnie wspierają szkołę w realizacji programu wychowawczego. Zaproszenie przedstawiciele wojska było inicjatywą uczniów, rodziców i nauczycieli. Ich skuteczność zaowocowała tą dzisiejszą uroczystością – mówi Anna Tomczak.
W dalszej części spotkania wojskowi zaprezentowali swój sprzęt spadochronowy, broń, opowiadali również o misji w Afganistanie oraz odpowiadali na pytania uczniów.
– Poprzez to spotkanie, chcieliśmy zainteresować uczniów tematyką obronności, strzeżenia suwerenności, kultywowania przez wojsko tradycji obchodów odzyskania niepodległości. Chcieliśmy, aby młodzi ludzie spojrzeli na wojsko w wymiarze pokojowym, na pomoc w sytuacjach kryzysowych, na realizację zadań związanych z ochroną praw człowieka w wymiarze międzynarodowym. Przy okazji myślę, że takie i podobne spotkania mogą posłużyć uczniom, do wyboru przyszłego zawodu, czy też drogi kształcenia na przyszłość – podsumowuje dyrektor szkoły.
W poniedziałek uczniowie z dwójki spotkają się także Jerzym Kowalskim, śiadkiem rozstrzelania stu Polaków, który o własnych
przeżyciach związanych z tamtymi tragicznymi chwilami, a także o historii miasta.
przeżyciach związanych z tamtymi tragicznymi chwilami, a także o historii miasta.