Wiele osób zastanawia się, czy w naszej strefie klimatycznej powinniśmy chronić oczy dzieci przed słońcem. Z pewnością znajdziemy różne informacje sporne, ale musimy pamiętać o tym, że promieniowanie ultrafioletowe miewa niekorzystny wpływ nie tylko na naszą skórę ale również na nasz wzrok. Niewątpliwie bardzo wiele osób czeka na lato, a tym samym korzysta z rozrywek na świeżym powietrzu, kiedy to słońce rozpieszcza i chętnie z niego korzystamy. Jednak bezwzględnie powinniśmy zachować ostrożność, a tym samym pamiętać o właściwej ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczywiście promieniowanie słoneczne ma pozytywny wpływ na nas oraz odpowiada chociażby za syntezę witaminy d, ale nie możemy zapominać o jego wielu negatywnych skutkach. Zatem zastanówmy się: czy warto się opalać? Jak należy chronić się przed promieniowaniem słonecznym? Czy
okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to dobry pomysł? Czy tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są w ogóle konieczne? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w dalszej części naszego tekstu.
Właściwa ochrona oczu dziecka, czyli okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Niezaprzeczalnie, o czym nie każdy wie, powinniśmy pamiętać o tym, że małe dzieci nie do końca radzą sobie z filtrowaniem promieni ultrafioletowych. Zatem promieniowanie ultrafioletowe bywa niebezpieczne zarówno dla ich skóry, jak i oczu. Istotne jest to, że wzrost człowieka najbardziej dynamicznie rozwija się tak naprawdę między drugim a szóstym rokiem życia. Dlatego też bardzo wiele schorzeń oczu może pojawić się właśnie już w okresie dziecięcym, a później się rozwijać. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że bardzo wielu lekarzy okulistów przestrzega przed tym, różnego rodzaju diagnozy są zaniedbywane, a korekcja wzroku dzieci wielokrotnie bagatelizowana, co przynosi później poważne konsekwencje. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by chronić oczy naszych pociech i tym samym zdecydować się na wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.
Czy promieniowanie UV może uszkodzić oczy?
Wspomnieliśmy już o tym, że promieniowanie ultrafioletowe może mieć negatywne skutki dla naszego oczu oraz dla naszego wzroku. Warto przywołać informację taką, że tkanki oka w dość łatwy sposób mogą absorbować promieniowanie ultrafioletowe. Sama rogówka pochłania wyłącznie promieniowanie UVB, a soczewka pochłania promieniowanie UVA. W praktyce oznacza to, że w chwili absorpcji promieniowania dochodzi do przekazania całej energii tkance, co może spowodować trwałe jej uszkodzenie, z czego sobie bardzo często nie zdajemy sprawy. Oczywiście uszkodzenia oka mogą być różne i są zależne od długości fali. Co prawda oko posiada własne mechanizmy obronne, takie jak na przykład zwężenie źrenicy czy łzawienie, ale czynniki te nie zapobiegają nadmiernemu pochłanianiu promieniowania słonecznego w sposób wystarczający. Oznacza to więc, że oko należy dodatkowo chronić.
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?
Jeżeli zdecydujemy się na to, wykupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, że powinny być one wysokiej jakości. Oznacza to, że nie warto inwestować nawet kilku złotych w popularne modele ze znanych sklepów sieciowych, gdyż takie okulary wcale nie chronią oczu naszych dzieci, a mogą wywołać i jeszcze większą szkodę. To, co powinno być czynnikiem decydującym o tym, i jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać, to przede wszystkim odpowiedni filtr ochronny, który zagwarantuje naszym dzieciom właściwą ochronę. Ponadto okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wygodne komfortowe w użytkowaniu. Co więcej – niezwykle istotne jest to, by okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wykonane były z bezpiecznych komponentów, które w razie uszkodzenia, nie zrobią maluchom krzywdy. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wcale nie muszą być drogie, by spełniały swoją funkcję. Przede wszystkim wyborów należy dokonywać rozsądnie, mając na uwadze dobro oraz zdrowie dziecka.