REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Wiele osób zastanawia się, czy w naszej strefie klimatycznej powinniśmy chronić oczy dzieci przed słońcem. Z pewnością znajdziemy różne informacje sporne, ale musimy pamiętać o tym, że promieniowanie ultrafioletowe miewa niekorzystny wpływ nie tylko na naszą skórę ale również na nasz wzrok. Niewątpliwie bardzo wiele osób czeka na lato, a tym samym korzysta z rozrywek na świeżym powietrzu, kiedy to słońce rozpieszcza i chętnie z niego korzystamy. Jednak bezwzględnie powinniśmy zachować ostrożność, a tym samym pamiętać o właściwej ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczywiście promieniowanie słoneczne ma pozytywny wpływ na nas oraz odpowiada chociażby za syntezę witaminy d, ale nie możemy zapominać o jego wielu negatywnych skutkach. Zatem zastanówmy się: czy warto się opalać? Jak należy chronić się przed promieniowaniem słonecznym? Czy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to dobry pomysł? Czy tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są w ogóle konieczne? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w dalszej części naszego tekstu.

Właściwa ochrona oczu dziecka, czyli okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Niezaprzeczalnie, o czym nie każdy wie, powinniśmy pamiętać o tym, że małe dzieci nie do końca radzą sobie z filtrowaniem promieni ultrafioletowych. Zatem promieniowanie ultrafioletowe bywa niebezpieczne zarówno dla ich skóry, jak i oczu. Istotne jest to, że wzrost człowieka najbardziej dynamicznie rozwija się tak naprawdę między drugim a szóstym rokiem życia. Dlatego też bardzo wiele schorzeń oczu może pojawić się właśnie już w okresie dziecięcym, a później się rozwijać. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że bardzo wielu lekarzy okulistów przestrzega przed tym, różnego rodzaju diagnozy są zaniedbywane, a korekcja wzroku dzieci wielokrotnie bagatelizowana, co przynosi później poważne konsekwencje. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by chronić oczy naszych pociech i tym samym zdecydować się na wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.

Czy promieniowanie UV może uszkodzić oczy?

Wspomnieliśmy już o tym, że promieniowanie ultrafioletowe może mieć negatywne skutki dla naszego oczu oraz dla naszego wzroku. Warto przywołać informację taką, że tkanki oka w dość łatwy sposób mogą absorbować promieniowanie ultrafioletowe. Sama rogówka pochłania wyłącznie promieniowanie UVB, a soczewka pochłania promieniowanie UVA. W praktyce oznacza to, że w chwili absorpcji promieniowania dochodzi do przekazania całej energii tkance, co może spowodować trwałe jej uszkodzenie, z czego sobie bardzo często nie zdajemy sprawy. Oczywiście uszkodzenia oka mogą być różne i są zależne od długości fali. Co prawda oko posiada własne mechanizmy obronne, takie jak na przykład zwężenie źrenicy czy łzawienie, ale czynniki te nie zapobiegają nadmiernemu pochłanianiu promieniowania słonecznego w sposób wystarczający. Oznacza to więc, że oko należy dodatkowo chronić.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?

Jeżeli zdecydujemy się na to, wykupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, że powinny być one wysokiej jakości. Oznacza to, że nie warto inwestować nawet kilku złotych w popularne modele ze znanych sklepów sieciowych, gdyż takie okulary wcale nie chronią oczu naszych dzieci, a mogą wywołać i jeszcze większą szkodę. To, co powinno być czynnikiem decydującym o tym, i jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać, to przede wszystkim odpowiedni filtr ochronny, który zagwarantuje naszym dzieciom właściwą ochronę. Ponadto okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wygodne komfortowe w użytkowaniu. Co więcej – niezwykle istotne jest to, by okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wykonane były z bezpiecznych komponentów, które w razie uszkodzenia, nie zrobią maluchom krzywdy. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wcale nie muszą być drogie, by spełniały swoją funkcję. Przede wszystkim wyborów należy dokonywać rozsądnie, mając na uwadze dobro oraz zdrowie dziecka.
Inne

Ciekawe artykuły