REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Otwarcie wystawy plenerowej w Zgierzu na placu Jana Pawła II

 Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr Paweł Perzyna
oraz Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza Robert Starzyński

zapraszają na otwarcie wystawy czasowej „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”

18 listopada 2016 o godz. 13:00,  na placu Jana Pawła II w Zgierzu.

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” jest jednym z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Główny przekaz podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni.

Celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie jest akcentowany polski wymiar roku 1956.

Słowo wstępne o wystawie: IPN w Łodzi.

Wystawa udostępniona będzie do 9 grudnia 2016 r.

Inne

Ciekawe artykuły