REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Park Kulturowy Miasto Tkaczy przyjazny rowerzystom i pieszym

Granitowe płyty wtopione w nawierzchnię brukową ułatwiające poruszanie się rowerzystom- pomysł zaczerpnięty z norweskiego miasta Trondheim-, dwadzieścia stojaków dla rowerów i czterdzieści ławek umieszczonych na długości 450 metrów ulic historycznego obszaru zabudowy drewnianej. 
 
Sukces rozwoju historycznych centrów miast wiąże się z minimalizowaniem ruchu samochodowego a ułatwieniem ruchu pieszym i rowerzystom. Takie oczywiste- wydawać by się mogło- założenia przyjęli twórcy Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu. 
 
Obecnie prowadzona rewitalizacja historycznego kompleksu architektury drewnianej osady tkackiej przywraca krajobraz kulturowy XIX wiecznego Zgierza. 
 
Zgierz pozyskał 5,5 mln złotych dotacji z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Translokowane i restaurowane są Domy Tkaczy, odtwarzane historyczne brukowane nawierzchnie. Ale do każdego z Domów Tkaczy panie równymi chodnikami będą mogły dojść na szpilkach, a rowerzyści dojechać po równych płytach. I w dodatku rower będzie można przymocować do stojaków. Każdy dom będzie posiadał dojazd dla niepełnosprawnych. 
 
W przyszłości w Domu Turysty będzie można również wypożyczyć rower na wycieczki po Zgierzu.
 
Park Kulturowy Miasto Tkaczy znajduje się w odległości 150 metrów od głównego węzła komunikacyjnego Zgierza- Placu Kilińskiego. 
 
22 września o godzinie 12.00 ulicą Gabriela Narutowicza w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zintegrowanego Transportu przejadą rowerzyści otwierając część przebudowanego już chodnika w przyjaznym rowerom i pieszym Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na