REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Park Kulturowy Miasto Tkaczy przyjazny rowerzystom i pieszym

Granitowe płyty wtopione w nawierzchnię brukową ułatwiające poruszanie się rowerzystom- pomysł zaczerpnięty z norweskiego miasta Trondheim-, dwadzieścia stojaków dla rowerów i czterdzieści ławek umieszczonych na długości 450 metrów ulic historycznego obszaru zabudowy drewnianej. 
 
Sukces rozwoju historycznych centrów miast wiąże się z minimalizowaniem ruchu samochodowego a ułatwieniem ruchu pieszym i rowerzystom. Takie oczywiste- wydawać by się mogło- założenia przyjęli twórcy Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu. 
 
Obecnie prowadzona rewitalizacja historycznego kompleksu architektury drewnianej osady tkackiej przywraca krajobraz kulturowy XIX wiecznego Zgierza. 
 
Zgierz pozyskał 5,5 mln złotych dotacji z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Translokowane i restaurowane są Domy Tkaczy, odtwarzane historyczne brukowane nawierzchnie. Ale do każdego z Domów Tkaczy panie równymi chodnikami będą mogły dojść na szpilkach, a rowerzyści dojechać po równych płytach. I w dodatku rower będzie można przymocować do stojaków. Każdy dom będzie posiadał dojazd dla niepełnosprawnych. 
 
W przyszłości w Domu Turysty będzie można również wypożyczyć rower na wycieczki po Zgierzu.
 
Park Kulturowy Miasto Tkaczy znajduje się w odległości 150 metrów od głównego węzła komunikacyjnego Zgierza- Placu Kilińskiego. 
 
22 września o godzinie 12.00 ulicą Gabriela Narutowicza w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zintegrowanego Transportu przejadą rowerzyści otwierając część przebudowanego już chodnika w przyjaznym rowerom i pieszym Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są zalety opon wielosezonowych?

Liczne zalety opon wielosezonowych sprawiają, iż coraz więcej kierowców wybiera je zamiast tradycyjnego ogumienia sezonowego. Zamiast poświęcać czas i pieniądze na wymianę letnich i zimowych

4 zasady wymiany akumulatora

Słabnący akumulator wysyła czasem sygnały o zbliżającej się śmierci technicznej. Gorzej świecące światła, wyłączenie się wspomagania to tylko przykłady. O tym, że akumulator nie działa,