Granitowe płyty wtopione w nawierzchnię brukową ułatwiające poruszanie się rowerzystom- pomysł zaczerpnięty z norweskiego miasta Trondheim-, dwadzieścia stojaków dla rowerów i czterdzieści ławek umieszczonych na długości 450 metrów ulic historycznego obszaru zabudowy drewnianej.
Sukces rozwoju historycznych centrów miast wiąże się z minimalizowaniem ruchu samochodowego a ułatwieniem ruchu pieszym i rowerzystom. Takie oczywiste- wydawać by się mogło- założenia przyjęli twórcy Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu.
Obecnie prowadzona rewitalizacja historycznego kompleksu architektury drewnianej osady tkackiej przywraca krajobraz kulturowy XIX wiecznego Zgierza.
Zgierz pozyskał 5,5 mln złotych dotacji z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Translokowane i restaurowane są Domy Tkaczy, odtwarzane historyczne brukowane nawierzchnie. Ale do każdego z Domów Tkaczy panie równymi chodnikami będą mogły dojść na szpilkach, a rowerzyści dojechać po równych płytach. I w dodatku rower będzie można przymocować do stojaków. Każdy dom będzie posiadał dojazd dla niepełnosprawnych.
W przyszłości w Domu Turysty będzie można również wypożyczyć rower na wycieczki po Zgierzu.
Park Kulturowy Miasto Tkaczy znajduje się w odległości 150 metrów od głównego węzła komunikacyjnego Zgierza- Placu Kilińskiego.
22 września o godzinie 12.00 ulicą Gabriela Narutowicza w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zintegrowanego Transportu przejadą rowerzyści otwierając część przebudowanego już chodnika w przyjaznym rowerom i pieszym Parku Kulturowym Miasto Tkaczy.