REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Perfekcyjne święto truskawki

Jak widać, świętować można z każdego powodu – może nim być nawet truskawka. Kilka tysięcy mieszkańców województwa przyjechało do Buczku (powiat łaski) by wziąć udział w Święcie truskawki. Jest ono uwieńczeniem zbiorów truskawki na terenie gminy, słynącej z uprawy tych owoców. W Buczku na prawie 290 hektarach uprawia truskawki ok. 140 plantatorów, co sprawia że gmina nazywana jest truskawkowym zagłębiem.

W trakcie imprezy przygotowano liczne „truskawkowe konkursy" z atrakcyjnymi nagrodami oraz zaprezentowano na stoiskach różne odmiany truskawek. Rozstrzygnięto konkursy: na „Najsmaczniejsze konfitury truskawkowe” oraz „Największy owoc”.
Najsmaczniejsze dżemy wybierali: wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajka, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, europoseł Wojciech Olejniczak, posłowie Mieczysław Łuczak, Wojciech Zarzycki, Marek Matuszewski. Wygrał dżem, który przygotowały panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie. Na drugim miejscu znalazł się wyrób Katarzyny Malinowskiej, na trzecim Marioli Mikołajewskiej.

W trakcie imprezy wybrano również najładniejsze truskawkowe przebranie. Wygrała Laura Bem. W jednym z konkursów wygrał poseł ze Zgierza, Marek Matuszewski. Najszybciej zdołał wypić truskawkową maślankę przez słomkę.

Marszałek województwa Witold Stępień wyraził uznanie za zorganizowanie święta, promującego uprawę i spożycie tych smacznych owoców. W podzięce za wkład włożony w rozwój gminy otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Buczek”. Okolicznościowy medal wręczył mu wójt Buczku Bronisław Węglewski. Imprezę uświetniły występy zespołów artystycznych z Buczku i sąsiednich gmin oraz zespołu Prefekt. 
 

Inne

Ciekawe artykuły