Latem skóra trądzikowa jest narażona na odwodnienie i zaognienie stanów zapalnych. Pod wpływem wzmożonego wyparowywania wody z naskórka może wzmagać się produkcja sebum – takie warunki są idealne dla rozwoju bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes będących jedną z przyczyn powstawania trądziku. Jak chronić cerę trądzikową przed słońcem? Jakie kremy i maści na trądzik używać?
Słońce szkodzi cerze trądzikowej – stosuj krem na trądzik z SPF
Słońce tylko na chwilę poprawia stan cery trądzikowej, wysuszając ropne zmiany. Jednak degradujące dla każdego rodzaju skóry. Cerę trądzikową dodatkowo wysusza, co prowadzi do wzmożonej produkcji łoju. To z kolei potęguje powstawanie pryszczy. Dlatego bezwzględnie należy latem stosować dzienny krem na trądzik z filtrami przeciwsłonecznymi. Powinny mieć niekomedogenną formułę, która nie zapycha ujścia gruczołów łojowych.
Nawilżaj cerę trądzikową
Cerze trądzikowej brakuje nawilżenia. Jej płaszcz hydrolipidowy jest zwykle naruszony, więc warto go wzmacniać produktami nawilżającymi, maseczkami i kremami barierowymi, które uzupełniają ubytki bariery lipidowej. Myj twarz delikatnymi środkami – piankami i żelami, które działają antybakteryjnie, ale są jednocześnie bezpieczne dla warstwy ochronnej. Zawsze po umyciu twarzy stosuj kremy na trądzik, które przywracają nawilżenie skórze wystawionej na wysoką temperaturę i promienie słoneczne.
Wieczorne wsparcie skóry – maść na trądzik
Bezpośrednio na zmiany zapalne stosuj maść na trądzik z substancją czynną. Maści z retinoidami rekomenduje się w porze jesienno-zimowej, ponieważ działanie pochodnych witaminy A ma działanie złuszczające i można pod wpływem promieni UV nabawić się przebarwień. Na lato dostępne są też maści na trądzik z innymi substancjami czynnymi, takimi jak nadtlenek benzoilu, tlenek cynku i antybiotykami, które pomagają hamować rozwój bakterii i stanów zapalnych. O ich stosowaniu powinien zdecydować lekarz, ponieważ trądzik jest jednostką chorobową – udaj się do dermatologa, by pomógł Ci dobrać prawidłowe leczenie.