REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Piłeś? Prowadzisz? Stracisz prawo jazdy na zawsze

W czwartek (01.07.2010 r.) weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Przynosi znacznie surowsze kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub po zażyciu narkotyków. Dotkną one przede wszystkim recydywistów oraz sprawców wypadków.

Prawo jazdy straci osoba, która w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek,w którym będą ranni lub zabici. Ustawa nakazuje bowiem sądom wymierzać jako karę właśnie dożywotnie pozbawienie prawa jazdy. Dotychczas sądy mogły ale nie musiały stosować takiego wymiaru kary i zazwyczaj wybierały łagodniejsze środki. Od dziś sędziowie nie będą mieli wyboru, jedynie w uzasadnionych przypadkach mogą zrezygnować z wymierzenia takiej kary. Podobnie ma się sytuacja prawna osób, które zbiegną z miejsca wypadku.

Nowelizacja ustawy zakłada również wydłużenie maksymalnego okresu pozbawienia wolności dla osób, które wsiądą za kierownicę, a w ich organizmie podczas kontroli wykryje się obecność alkoholu lub narkotyków, o ile wcześniej popełniły już takie przestępstwo. Dotychczas czekały ich najwyżej 2 lata więzienia, teraz okres ten wynosi od 3 do 5 lat. 

Inne

Ciekawe artykuły

Inicjatywy Inteligentnego Miasta w Zgierzu

W erze dynamicznego rozwoju technologii, koncepcja smart city staje się coraz bardziej popularna. Miasta na całym świecie wdrażają nowoczesne rozwiązania, aby poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność