REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Plotery – rodzaje i zastosowanie

Plotery to specjalistyczne sprzęty wykorzystywane przede wszystkim w poligrafii do nanoszenia grafik, wykresów, a także kreślenia map. Ich działanie umożliwia podłączenie do komputera. Ponadto, zaliczane są do urządzeń peryferyjnych, ponieważ można je stosować na zróżnicowanych powierzchniach, zwłaszcza płaskich, nawet gdy cechuje je duży rozmiar. Jakie rodzaje ploterów dostępne są na rynku i do czego jeszcze można je wykorzystać?

Do czego wykorzystuje się plotery?

Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia spotkamy w drukarni, chociaż zdarza się, że korzystają z nich również osoby zatrudnione w branży reklamowej czy graficy komputerowi. Zastosowanie ploterów może także przynieść wiele korzyści architektom. Z ich pomocą bez żadnego problemu wydrukują projekty oraz mapy na dużej powierzchni. Co więcej, w przeciwieństwie to tradycyjnej drukarki atramentowej, pozwalają drukować nie tylko na papierze, ale i np. na folii. Bardzo istotna jest ich jakość, ponieważ przekłada się na wydruk. Tańsze urządzenia tego typu od nieznanych producentów mogą zapewniać mniej wyraźny druk, co w niektórych branżach sprawi znaczne trudności.

Plotery – dostępne rodzaje 

W zależności od zastosowania można wyróżnić kilka szczególnych rodzajów ploterów:

  • plotery tnące – stosowane są do cięcia różnych kształtów,
  • plotery do grawerowania – przeznaczone do wykonywania grawerów, chociażby przy żłobieniach,
  • plotery do nanoszenia obrazu – do tego celu wykorzystują różnorodne techniki, w tym m.in. technikę laserową, atramentową czy kreślącą.

Inny podział ploterów może odnosić się do sposobu prowadzenia papieru. Wówczas do dyspozycji mamy urządzenia płaskie oraz bębnowe. Plotery płaskie wyróżnia podłoże drukarskie, które jest w całości rozkładane na stole roboczym, zaś w przypadku ploterów bębnowych, arkusz rozwijany jest dzięki specjalnej obrotowej rolce. Oba z tych rodzajów urządzeń znajdziemy na stronie https://www.supportart.pl/47-plotery.

Plotery laserowe czy atramentowe?

Zdecydowanie najpopularniejsze są plotery, których głowica zasilana jest atramentem. Do tego typu wydruków wykorzystuje się zazwyczaj grafiki wektorowe lub rastrowe. Bardzo ważne jest, aby powierzchnia nadruku była całkowicie płaska. Plotery atramentowe stosowane są przede wszystkim do drukowania rysunków technicznych map oraz projektów architektonicznych. Plotery laserowe można spotkać znacznie rzadziej, ponieważ nie zawsze są w stanie zapewnić tak samo dobrą jakość wydruku, co plotery atramentowe.

Inne

Ciekawe artykuły