REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polak, Węgier dwa bratanki

Na pytanie: „co wiesz o Węgrzech?” wiele osób przyznaje, że niewiele, a przecież Węgry to kraj o bogatej tradycji, który od powstania państwowości łączyły z naszym narodem ścisłe związki. Zarówno wspólna historia obu narodów jak i pokrewieństwo jakie między nimi występuje były tematem sesji popularno-naukowej jaką zaprezentowali w dniu 3 marca 2011 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim.
 
Trwająca od trzech miesięcy prezydencja Republiki Węgierskiej w Unii Europejskiej stała się dla nauczycieli i uczniów aleksandrowskiej szkoły, w której realizowany jest program edukacji europejskiej – inspiracją do zwiększenia wiedzy o historii, kulturze i walorach turystycznych tego państwa. W tym dniu powiatowe liceum odwiedzili szczególni goście: Attila Szalai – radca Ambasady Republiki Węgierskiej, Tadeusz Kaczor – Konsul Honorowy Republiki Węgierskiej oraz przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Zgierski – Krzysztof Kozanecki oraz Zastępca Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego – Renata Święciak-Ruda.
 
Przygotowanemu przez licealistów wykładowi na temat Republiki Węgierskiej towarzyszył programem artystyczny, podczas którego nie zabrakło polskich i węgierskich pieśni, a zainteresowani uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w warsztatach językowych, obejrzeć filmy dokumentalne o kraju Madziarów i spróbować regionalnych potraw.

Inne

Ciekawe artykuły