REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Próbują ukraść pieniądze na wnuczka

Do trzech prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” doszło jednego dnia – 12 stycznia w godzinach popołudniowych na terenie miasta Zgierza – wynika z rejestrów policyjnych. 

Około godz. 17.30 na telefon stacjonarny 65 – letniej mieszkanki osiedla Krzywie zadzwonił mężczyzna, który przedstawił jako syn kobiety i prosił o pożyczenie 20 000 zł. Dodał, że pieniądze są mu potrzebne gdyż miał wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje gotówki. Chcąc wpłynąć na uczucia kobiety podkreślił, że ma zranioną nogę. Poprosił również „mamę” by nie informowała „ojca”, „żony” i „Policji”. Czujna kobieta nie dała łatwo się zwieść. Wykonała telefon do swojej synowej. Ta zapewniła ją, że syn jest w domu i nic złego z nim się nie dzieje. Wtedy 65 latka miała już pewność, że dzwoniący to zwykły oszust.
 
Tego samego dnia około 17.00 na telefon stacjonarny mieszkanki osiedla 650 – lecia zadzwonił mężczyzna, podający się za wnuczka, który właśnie wrócił z zagranicy i potrzebuje „pożyczyć dużo pieniędzy”. W tym przypadku nie padła żadna konkretna kwota. Kobieta odpowiedziała, że nie ma pieniędzy, gdyż jest osobą starszą i nie starcza jej na swoje utrzymanie. Na tym rozmowa z „wnuczkiem” zakończyła się.
 
Trzeci telefon odebrała mieszkanka osiedla Przybyłów. Również około godz. 17. 00 na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podał się za wnuczka. Podobnie jak w pierwszym przypadku opowiadał o wypadku i prosił o kwotę 20 000 zł. Tym razem „wnuczek” również miał pecha, bo „babcia” zorientowała się, że jest to wielki blef i odmówiła pożyczenia jakiejkolwiek kwoty pieniędzy.
 
Policja apeluje:
 
  • Oszuści wykorzystują dobroć, łatwowierność i ufność osób starszych. Wybierają głównie osoby samotne, w podeszłym wieku. Ustalają ich adres i numer telefonu.
     
  • Metoda działania jest zawsze taka sama – oszust dzwoni podając się za członka rodziny – najczęściej wnuczka. Podczas rozmowy telefonicznej prosi o pożyczenie pieniędzy. Informuje przy tym, że po odbiór gotówki przyśle kolegę lub koleżankę, bo jak tłumaczy nie może osobiście odebrać pieniędzy. Potem kontakt z oszustem urywa się.
     
  • Zazwyczaj pokrzywdzeni po kilku godzinach, a nawet i kilku dniach orientują się, że zostali oszukani, że pieniądze, które miały poratować najbliższych trafiły do przestępców.
     
  • Bądźmy czujni i nie pozwólmy się oszukać! Nie dajmy się nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos osoby podszywającej się pod naszego krewnego. Nie opowiadajmy nieznanej osobie o swoich oszczędnościach. Nie oddawajmy obcym pieniędzy, a o każdej próbie wyłudzenia pożyczki natychmiast informujmy policję. A przede wszystkim przekażmy wszystkie te ostrzeżenia osobom starszym. 
Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje