REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Projekt "Coś od serca"

Czym jest przyjaźń, czy można polubić kogoś zupełnie różnego od siebie, co jest najważniejsze w życiu, co zrobić z dużą ilością pieniędzy – takie pytania wymyśliły dzieci, które w Majówkę wzięły udział w warsztatach filmowych projektu "Coś od serca" realizowanego przez Tkalnię dzięki Akademii Orange.

Do udziału w warsztatach zaproszono dzieciaki z Miasta Tkaczy (12 osób w wieku 7-13 lat), które przez cztery dni pracowały pod kierownictwem Daniela Kiermut – filmowca, animatora kultury,  współpracującego z Tkalnią przy projektach animacyjnych. Warsztaty rozpoczęły się od integracji i wspólnego oglądania filmu o tym jak zrobić film dokumentalny, przygotowania animacji poklatkowej, która została czołówką filmu. Kolejnym krokiem było wspólne wymyślanie pytań oraz nauka obsługi kamery. Pierwsze ujęcia dzieci wykonywały ćwicząc między sobą zadawanie i udzielanie odpowiedzi na przygotowane pytania. 

Kolejnego dnia dzieci podzielone na dwie ekipy filmowe, gdzie każdy miał swoje zadania  wyruszyły w miasto poszukiwać rozmówców. Każda grupa przeprowadziła ok. 10 wywiadów – byli zapraszani przez mieszkańców do domów, rozmawiali z przechodniami na ulicy. Jak się okazuje  inicjowanie rozmowy i zadawanie pytań jest takim samym wyzwaniem jak znalezienie właściwej odpowiedzi. Pytani dorośli przyznawali, że zwłaszcza pytanie o to co najważniejsze w życiu, wcale nie jest łatwe, wymaga chwili namysłu.

4 maja dzieci oraz ich rodzice obejrzeli reżyserską wersję filmu. Oficjalna premiera planowana jest na 1 czerwca i będzie jednym z finałowych wydarzeń projektu.

W najbliższy weekend  9 – 11 maja odbędą się warsztaty fotograficzne – dzieci stworzą fotograficzną mapę miejsca, będą fotografować miejsca, które lubią, a także te, których się wstydzą lub boją w swojej najbliższej okolicy. Ponadto powstaną fotografie, które zaprezentujemy mieszkańcom w ramach wystawy fotograficznej – chcemy je zaprezentować w oknach budynków, które znajdują się wzdłuż ulic Narutowicza i Rembowskiego.

Największą niespodzianką finału projektu, który odbędzie się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Akademii Orange będzie Zakład Zdjęć od Serca – przez cały dzień mali fotografowie i fotografki będą wędrować z Zakładem po Parku Tkaczy, Starym Mieście i zapraszać mieszkańców do wykonania sobie pamiątkowej fotografii. Zdjęcia będą od razu drukowane i przekazywane na pamiątkę.

Dotychczas dzięki Coś od serca zbudowano tunel w ogrodzie Świetlicy Przystań, a także sadzono kwiatki w ramach Ogrodniczej Partyzantki (całość poprowadzona przez partnerującą w projekcie Spółdzielnię Socjalną Parostatek z Cieszyna).

Dla Tkalni to nie pierwsze, i jak zapowiadają członkowie i członkinie Stowarzyszenia, nie ostatnie działanie w przestrzeni Miasta Tkaczy. Właśnie rozpoczynają kolejne działanie Podwórkowa Rewolucja – z mieszkańcami podwórek będą budować piaskownice. Jeśli ktoś z Państwa chce pomóc w tej akcji – przekazać deski, piasek, bardzo prosimy o kontakt z koordynatorką działań, Iloną Majewską  – [email protected]  lub telefonicznie 660 80 21 07.

Dla Tkalni Park Tkaczy jest nie tylko bliski z powodu nazwy, bardzo lubimy pracować w tej przestrzeni, znamy wielu mieszkańców, zaprzyjaźniliśmy się z Świetlicą Przystań, uwielbiamy pracować z tutejszymi dzieciakami. Mamy wciąż nowe pomysły animacyjne, które chcemy tu zrealizować w przyszłości.

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.