REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Protest w Białej

13 sierpnia w Białej odbyło się zebranie wiejskie tutejszego sołectwa. W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej zebrało się ponad sześćdziesiąt osób, przybyli mieszkańcy, przedstawiciele Rady Gminy Zgierz, na pytania odpowiadał m.in. wójt Zdzisław Rembisz. Najwięcej dyskusji wzbudziła sprawa inwestycji mającej powstać w Białej przy ulicy Zgierskiej. Pod koniec lipca jeden z przedsiębiorców przedstawił wniosek o: „zmianę sposobu użytkowania budynków magazynowo-gospodarczych na stację demontażu pojazdów i zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wraz z uruchomieniem zakładu przetwarzania odpadów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”. Wójt Gminy Zgierz ma rozpatrzyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w tym momencie czeka na uwagi mieszkańców dotyczące tej inwestycji. Werdykt wydany przez uczestników środowego spotkania nie pozostawiał złudzeń, jednogłośnie poparto wniosek o zablokowanie tej inwestycji. 
 
Piotr Gadomski (radny Rady Gminy Zgierz): Obawiamy się, że będzie to cichy truciciel. Przy przetwarzaniu tego typu odpadów pojawi się ołów, rtęć, czyli szkodliwe substancje. Dotychczasowe działania tego przedsiębiorcy, mającego tam złomowisko, pokazują, że nie wszystko jest zgodne z normami. Ten przedsiębiorca ma zakład na terenie Parku Przemysłowego Boruta, tam powinien prowadzić podobną działalność.
 
Marian Jóźwiak (radny Rady Gminy Zgierz): Gmina nie ma szczęścia do inwestorów, przed chwilą chciano otworzyć tu schronisko dla zwierząt, była też sortownia śmieci w Dąbrówce. Mieszkańcy oczekują czegoś innego, co upiększyłoby te tereny, a nie zrobiło z nich fabrykę odpadów.
 
Protestujący podkreślają, że funkcjonowanie zakładu przetwarzania odpadów kłóci się z ideą utworzenia na tym terenie uzdrowiska. Przeciwnicy inwestycji przygotowali specjalną petycję, podpisało się pod nią ponad trzystu mieszkańców sołectwa, dokument zostanie teraz przekazany wójtowi. 
 
Zdzisław Rembisz (Wójt Gminy Zgierz): Proces rozpatrywania wniosku przedsiębiorcy będzie przebiegał zgodnie z prawem administracyjnym, musimy się temu podporządkować. Jednak zdanie mieszkańców jest ważne. Tak jak w sprawie kopalni Adamów czy składowiska na Dąbrówce protesty będą miały znaczenie.
 
Planujący inwestycję przedsiębiorca nie pojawił się na spotkaniu. Uwagi i wnioski dotyczące przedsięwzięcia można składać do 18 sierpnia w siedzibie Urzędu Gminy Zgierz.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,

Czym różni się procesor Intel Core i3 od i5?

CPU, centralna jednostka obliczeniowa lub po prostu procesor, to jeden z najbardziej istotnych podzespołów każdego komputera. Jego podstawowe zadanie to interpretowanie wszystkich podejmowanych na urządzeniu