REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

"Rapując" nawoływali do nienawiści

 Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, którzy mają związek z teledyskiem nawołującym do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. Za przestępstwo to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 
Policjanci z wydziału kryminalnego zgierskiej komendy ustalili, że na jednym z portali internetowych opublikowano teledysk, na którym wykonawca utworu nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych i etnicznych. Mężczyźnie w nagranym filmie towarzyszyli inni młodzi ludzie trzymający w dłoniach siekiery, maczety i przedmioty przypominające broń palną. Część z nich miała zasłonięte twarze. Z analizy wynikało, że nagranie powstało w miejscowości Ustronie niedaleko znajdującego się tam Ośrodka dla uchodźców. Policjanci ustalili osoby występujące w nagraniu, a o efektach swojej pracy poinformowali prokuraturę. Skrupulatnie gromadzony materiał dowodowy połączony ze żmudną pracą operacyjną dał podstawę by 3 i 4 kwietnia 2016 r. przeprowadzić zatrzymania podejrzewanych. Kryminalni wiedzieli, że jeden z typowanych mężczyzn – główny wykonawca utworu może dysponować bronią. W niedzielę 3 kwietnia, około godziny 9.00 kryminalni wspierani przez antyterrorystów i policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi dotarli do miejsca zamieszkania pierwszego podejrzewanego i podczas dynamicznej akcji zatrzymali agresywnego 38-latka. Mężczyzna próbował jeszcze zaatakować łomem i siekierą, ale błyskawiczne działania antyterrorystów skutecznie mu to uniemożliwiły. Podczas przeszukania jego mieszkania i samochodu policjanci zabezpieczyli broń pneumatyczną, rewolwer gazowy, amunicję myśliwską, gazową i hukową, broń białą w postaci maczet, szabli i szpad oraz dwa laptopy i jednostkę centralną komputera. Dodatkowo policjanci znaleźli jeszcze 64 gramy marihuany. Usłyszał już zarzuty dotyczące nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym oraz posiadania narkotyków za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Następnego dnia rankiem, wyznaczone grupy policjantów, równolegle zjawiły się w miejscach zamieszkania pozostałych czterech podejrzewanych w wieku od 26 do 38 lat. Wszyscy byli zaskoczeni obecnością funkcjonariuszy. Nie stawiali oporu. Trafili do zgierskiego aresztu. Trzech z nich mieszka w Ozorkowie, a pozostali pochodzą z powiatu łęczyckiego. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli dodatkowo maczetę, kastet i nóż. Na tym etapie postępowania dwóch 26-latków przesłuchano w charakterze świadków , natomiast dwaj pozostali odpowiedzą za nawoływanie do nienawiści. Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, którzy mają związek z teledyskiem nawołującym do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. Za przestępstwo to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Sprawa pozostaje rozwojowa.

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają