REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ratujmy dzieciom wzrok – akcja profilaktyczna

 Już po raz trzeci w zgierskich szkołach rozpoczęła się realizacja programu profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy wzrok dzieciom”. W tym roku po raz pierwszy badani będą również licealiści.

Badania wzroku są bezpłatne, przeprowadzane przez specjalistów w szkołach. Dzieci, u których wykryto wady wzroku dostają za darmo wysokiej jakości szkła korekcyjne. Dodatkowo dzieciom z ubogich rodzin zgierska firma ABS OPTYK finansuje oprawki okularowe.

Zgierz po raz pierwszy przystąpił do programu w 2008 roku. Objęto nim wówczas uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Zbadano 409 dzieci. Wady wzroku stwierdzono u 63 z nich.
 
W 2009 roku program w Zgierzu został rozszerzony. Darmowe badanie wzroku objęło nie tylko uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, ale także pierwszych klas gimnazjów. W sumie ponad 1000 dzieci. Wystawiono 318 recept na korekcję wzroku.
Celem programu „Ratujmy wzrok dzieciom” jest zapobieganie pogłębianiu się niezdiagnozowanych wcześniej wad wzroku i chorób oczu. Program pełni rownież funkcję edukacyjną, niejednokrotnie jest to pierwszy kontakt dziecka z lekarzem okulistą i optykiem. Zadaniem wiodącym w programie „Ratujmy wzrok dzieciom” jest uświadomienie rodzicom, dzieciom i nauczycielom, że wady wzroku trzeba koniecznie korygować.
 
Inicjatorem programu są Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, producent soczewek okularowych. Akcja prowadzona jest wspólnie z samorządami miast: Jelenia Góra, Kowary, Szklarska Poręba i Zgierz. Od 2003 roku w ramach akcji przebadano blisko 20 tysięcy dzieci, z czego ponad 2 tysiącom uczniów przepisano okulary. Jest to jedyna w Polsce tak duża akcja.

Inne

Ciekawe artykuły