REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Rekordowa dotacja dla powiatu zgierskiego!

 W czwartek 22 października w Łodzi Zarząd Województwa Łódzkiego zawarł porozumienie ze Stowarzyszeniem Łódzki Obszar Metropolitalny przekazując Stowarzyszeniu część zadań w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Co to oznacza w praktyce?

 
– Powiatowi zgierskiemu i gminom wchodzącym w jego skład właśnie dano możliwość dalszej pracy nad inwestycjami, zaplanowanymi na naszym terenie w ramach Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego – wyjaśnia Krzysztof Kozanecki, wicestarosta zgierski i jednocześnie członek Zarządu Stowarzyszenia ŁOM. – Należy pamiętać, że mówimy tutaj o niebagatelnej sumie dofinansowania, która wesprze inwestycje w naszym powiecie. Już dziś mamy zagwarantowaną kwotę dotacji sięgającą 129 mln zł, co plasuje powiat zgierski na drugim miejscu, tuż za Łodzią.
 
Co uda się za tę kwotę zrobić? 
 
Powiat zgierski podda termomodernizacji 11 budynków użyteczności publicznej. Wyremontowane zostaną: Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu, Zespół Szkół Specjalnych
w Ozorkowie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zgierzu, Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie, Szkoła Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, Zespół Szkół Specjalnych w Głownie, Starostwo Powiatowe w Zgierzu (przy ul. Długiej), Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Jeśli starczy pieniędzy to do tej listy dołączą także: Zespół Szkół Zawodowych w Aleksandrowie Łódzkim, Zespół Szkół nr 1 w Głownie, Zespół Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim i Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie.
 
            Powiatowy samorząd wspólnie ze Zgierzem wybudują także nowe Centrum Kultury, gdzie swoje siedziby będą mieć Młodzieżowy Dom Kultury i Miejski Ośrodek Kultury.
 
– Dodatkowo przygotowujemy się do napisania projektu konkursowego w ramach „Sportowej szkoły” (projekt komplementarny ŁOM-u) – mówi wicestarosta Kozanecki. – Jeśli wygramy konkurs, to dostaniemy 15 mln zł na budowę: hali sportowej  dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim, sal gimnastycznych przy Zespołach Szkół Specjalnych w Ozorkowie i Głownie. Za te pieniądze mamy w planach zmodernizować: sale gimnastyczne w Zespole Szkół Nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu i Zespole Szkół Zawodowych w Ozorkowie, boiska w Zespole Szkół Zawodowych w Ozorkowie, Zespole Szkół Nr 1 im. prof. R. A. Cebertowicza w Głownie i Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu, a także zmodernizować bieżnię w Zespole Szkół Licealno – Gimnazjalnych  w Głownie.
 
            Dzięki dotacjom z ŁOM-u uda się poddać termomodernizacji budynki użyteczności publicznej w: Ozorkowie, Głownie, Parzęczewie, Zgierzu, Strykowie i gminie Ozorków a także zasoby mieszkaniowe w Aleksandrowie Łódzkim, budynek socjalny w Słowiku (w gminie Zgierz), zasoby komunalne w Zgierzu i infrastrukturę sportową w Ozorkowie. W Ozorkowie zrewitalizowane zostaną także zabytkowe centrum miasta i kompleks parkowo-pałacowy Schlosserów. W Głownie rozbudują uliczne oświetlenie, powstanie także stacja obsługi tankowania i ładowania transportu zbiorowego a wysłużone miejskie autobusy zastąpią te nowe ekologiczne – hybrydowe lub elektryczne. W gminach Zgierz i Ozorków nastąpi informatyzacja urzędów, zaś w Parzęczewie planowane są: rozbudowa oświetlenia publicznego i poprawa efektywności elektrycznej.
 
W piątek w Starostwie Powiatowym w Zgierzu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień w obecności przedstawicieli starostwa: Wojciecha Budziarskiego i Wojciecha Brzeskiego oraz władz samorządów, które też są członkami ŁOM-u: wójtem Parzęczewa Ryszardem Nowakowskim, burmistrzem Głowna Grzegorzem Janeczkiem i burmistrzem Strykowa Andrzejem Jankowskim, zaprezentował szczegóły zawartego dzień wcześniej porozumienia i jego korzyści dla rozwoju powiatu zgierskiego.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,

Czym różni się procesor Intel Core i3 od i5?

CPU, centralna jednostka obliczeniowa lub po prostu procesor, to jeden z najbardziej istotnych podzespołów każdego komputera. Jego podstawowe zadanie to interpretowanie wszystkich podejmowanych na urządzeniu