REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Rekordowe zatrzymanie podrabianej odzieży pod Łodzią

Podrabianą odzież o szacunkowej wartości pół mln zł zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celnej w wyniku kontroli jednego z boksów w centrum handlowym w Głuchowie. 

W kwietniu 2012 r. funkcjonariusze łódzkiej Służby Celnej przeprowadzili działania kontrolne na terenie targowiska w Głuchowie. Na jednym ze stoisk, celnicy znaleźli duże ilości podrabianej odzieży sportowej – łącznie 2500 szt. Właścicielem stoiska okazał się 22-letni obywatel Turcji. W toku dalszych czynności, funkcjonariusze udali się do miejsca zamieszkania mężczyzny. W garażu jednej z prywatnych posesji w Tuszynie, celnicy odkryli magazyn podrabianej odzieży młodzieżowej. 

Łącznie, w pomieszczeniu tym funkcjonariusze znaleźli blisko 12.000 szt., m.in. bluzy, koszulki i dresy, oznaczone znakami formowymi Hello Kitty, Tweety i Disney. W sumie, w wyniku przeprowadzonej kontroli, celnicy zabezpieczyli 14.284 szt. odzieży, o wartości pół miliona złotych.
 
To największe ujawnienie podrabianej odzieży dokonane przez łódzką Służbę Celną w ostatnich latach. 
 
Do drugiego wykrycia doszło w Rzgowie na terenie Centrum Handlowego. W wyniku przeszukania jednego z tamtejszych boksów, celnicy znaleźli 851 sztuk odzieży, oznaczonej podrabianymi znakami towarowymi luksusowych marek, m.in. Lacoste, Dolce&Gabbana, Versace, Chanel, Gucci, Dior, Luis Vuitton i Prada. 
 
Uczestniczący w czynnościach przedstawiciel kancelarii prawnej, reprezentującej prawa właścicieli marek, wycenił straty swoich mocodawców na kwotę blisko 900.000 zł. Zarzutów w tej sprawie mogą oczekiwać 43-letni mieszkaniec Łodzi oraz 42-letnia mieszkanka Łodzi, którzy wprowadzali zatrzymany towar do obrotu. Oprócz utraty towaru, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5 lub kara grzywny.
 
Podróbki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Obrót nimi narusza nie tylko interesy legalnych producentów, ale przede wszystkim godzi w prawa konsumentów, którzy często nieświadomie, zamiast towarów markowych, kupują towary jedynie je imitujące. 
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrabianymi znakami towarowymi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do dwóch lat. W przypadku jednak, gdy sprawca uczynił sobie z popełnienia takiego przestępstwa stałe źródło dochodu albo też wartość towaru jest znaczna, kara ta może wynieść nawet 5 lat. 
 

Inne

Ciekawe artykuły