REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Relacja z Nocy Sobótkowej

Noc Kupały, Noc Świętojańska, Kupalnocka. W Zgierzu nazwana po prostu Nocą Sobótkową. Już po raz trzeci zgierzanie mogli ją świętować w Parku Miejskim im. T. Kościuszki. Tym razem zorganizowana przez Nieformalną Grupę Młodzieży, która realizowała projekt „Pod Łowiczem na końcu wsi, czyli kulturalne inspiracje w Zgierzu” w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.

Kuba (przyp. – Pyrzanowski) zastanawiał się jakby tu ubogacić tegoroczną sobótkę, w stosunku do poprzedniej, wpadł na pomysł aby całość rozpoczęła się mszą św.  – mówi ks. Zdzisław Sudra, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zgierzu.

I rzeczywiście,  tym roku na gości czekało jeszcze więcej atrakcji niż poprzednio. Począwszy od mszy polowej o godz. 16:00 przez występ bębniarzy, pokaz Capoeiry, występ Akademii Dźwięku, fireshow Teatru Ulicznego Fen-x, aż po gwiazdy wieczoru, czyli zespół Jar grający folk słowiański oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Boruta. Pomimo chmur krążących od rana nad parkiem pogoda dopisała i zgierzanie licznie pojawili się, aby podziwiać występy.

Towarzyszące wszystkiemu warsztaty plecenia wianków, wystawa prac wykonanych podczas warsztatów realizowanych w ramach projektu, czytane na scenie mity słowiańskie oraz kramy z wyrobami rękodzielniczymi uświetniły całość. Obserwując pojawiające się kolejno coraz większe grupy widzów można było zauważyć, że niektóre zespoły mają już swoich wiernych fanów. Duże wrażenie na widzach zrobił występ zespołu Jar, który fantastycznie wprowadził wszystkich w klimat prawdziwej, słowiańskiej Sobótki oraz występ ZPiT Boruta, który pokazał cały obrządek i poprowadził tłum w pochodzie, aby później wypuścić uplecione wcześniej wianki na wodę.

Co o całej imprezie mówią sami organizatorzy?
Mogę śmiało powiedzieć, że ja i cała grupa inicjatywna jesteśmy zadowoleni z tego, co zrobiliśmy. – mówi Jakub Pyrzanowski, koordynator projektu – Mimo kilku problemów, które stanęły nam na drodze daliśmy radę i wszystko, co mieliśmy w planach udało się zrealizować. Z przyczyn losowych nie wystąpił zespół Pali się!, ale poza tym wszystko poszło zgodnie z planem. Myślę, że uniknęliśmy zeszłorocznych błędów i w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej niż dzisiaj.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na