REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Rycerze przyjadą na Noc Muzeów w Zgierzu

14 maja 2011 r. jednocześnie w miastach Europy muzea za darmo lub za symboliczne opłaty otworzą swoje drzwi dla odwiedzających. Od lat udział biorą w nich udział polskie ośrodki. Na noc muzeów zaprasza również Muzeum Miasta Zgierza.

Poniżej program atrakcji jakie czekają na mieszkańców: 
 
1. 14.00 – Rekonstrukcja Historyczna „W późnośredniowiecznym obozie” – Drużyna Zaciężna Księżnej Anny. Impreza odbędzie się na ul. Narutowicza na odcinku: od ul. gen. J. H. Dąbrowskiego do numeru 2A,  w dn. 14 maja w godz. 14.00 – 17.00. 
Program:
  • 14.00 – 15.00 – rozbijanie obozu rycerskiego; namiot rycerski wraz z wyposażeniem. 
  • 15.00 – 15.15 – lektor wita zgromadzoną publiczność i opowiada, o tym, co będą oglądać, a także opisuje sylwetki postaci uczestniczących w inscenizacji. 
  • 15.15 – 15.20 – dwóch rycerzy wyzywa się na wzajem na pojedynek. 
  • 15.20 – 15.30 – rycerze zostają ubrani w brakujące elementy pancerza, przez swych giermków, przy narracji lektora, opisującego części opancerzenia. 
  • 15.30 – 15.45 – następuje pojedynek na broń białą i tarcze, w trakcie którego rycerze pokazują kunszt szermierczy. 
  • 15.45 – 16.15 – dla publiczności zostaje udostępniony sprzęt rycerski i wnętrze namiotu; rekonstruktorzy odpowiadają na pytania widzów; będzie możliwość przymierzenia części opancerzenia a także poznania wagi broni. 
  • 16.15 – 16.25 – następuje druga walka na broń obuchową i tarcze, która wyłoni zwycięzcę turnieju. 
  • 16.25 – 17.00 – zwinięcie obozu i posprzątanie miejsca.
 
2. 17.00 – otwarcie wystawy: 
„Średniowieczny Zgierz w czasie wojny i pokoju, czyli si vis pacem para bellum”,
sale ekspozycji czasowych Muzeum
 
3.  20.00 – koncert zespołu muzyki dawnej „GAMBAsada”.
sala ekspozycji stałej „Kruszówka…”
 
Warto przypomnieć, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 r. w Berlinie. Impreza zorganizowana została pod nazwą Lange Nacht der Museen. Ponieważ wydarzenie cieszyło się dużą popularnością na jej wzór zaczęły być powstawać podobne imprezy w innych europejskich metropoliach. Obecnie uczestniczy w nich ponad 120 miast z naszego kontynentu. 

Inne

Ciekawe artykuły

Kredyt czy pożyczka – co lepsze?

Problemy ze spinaniem domowego budżetu narastają zdecydowanie szybciej niż możliwości radzenia sobie z nimi. Czasami pozornie niegroźna awaria samochodu może skutkować rozdmuchanymi wydatkami, które dokonują

Jak zarządzać wydajnością przedsiębiorstwa w chmurze?

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach nowoczesnej gospodarki rynkowej warto wspierać innowacjami technologicznymi, które poprawiają wydajność biznesową i umożliwiają redukcję kosztów zarządzania. Ogromny potencjał kryją w sobie

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub