REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Rzemiosło artystyczne dla młodzieży i dorosłych

Zapraszamy młodzież od wieku gimnazjalnego oraz dorosłych bez względu na wiek, do skorzystania z nowej propozycji zajęć w Centrum Kultury w Zgierzu. Udział w warsztatach pozwoli na rozwijanie umiejętności manualnych, ale także jest ciekawą propozycją dla mam i babć, które poszukują inspiracji do zabaw z dziećmi. Umiejętności zdobyte na warsztatach pozwolą samodzielnie wykonać elementy biżuterii, ozdoby do domu oraz oczywiście prezenty dla najbliższych. Zajęcia są nieodpłatne, natomiast uczestnicy sami zaopatrują się w materiały niezbędne do warsztatów. Będą one obywać się w CKD, ul. Rembowskiego 17, w każdą środę w godz. 18.00-20.00. Zajęcia rozpoczną się w październiku.
 
Podczas zajęć uczestnicy będą poznawać różne techniki rzemiosła, a wśród nich:
 
Batik – technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie pokryte warstwą wosku. 
Etapy zajęć: krótki rys historyczny, zaprojektowanie pracy, wykonanie batiku.
Narzędzia i materiały: ołówek, kartka na projekt, miski do rozpuszczenia barwników, jasna tkanina bawełniana lub jedwabna, barwniki do tkanin lub do batiku (różne kolory), wosk pszczeli i parafina (w proporcjach pół na pół), pędzle, maszynka elektryczna do podgrzewania wosku, garnek do podgrzewania wosku, żelazko, gazety, ewentualnie tasiemka bawełniana i kijki bambusowe bądź inne do wykonania zawieszki dla batiku.
 
Papier czerpany – to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębniania pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien , odwadnianej na sicie. 
Zastosowanie: zaproszenia, dyplomy, ozdobne kartki.
Etapy zajęć: przygotowanie masy celulozowej, barwienie, czerpanie, suszenie papieru.
Narzędzia i materiały: ramka do czerpania, miski do masy celulozowej, blender, ręczniki papierowe, klej do tapet lub wikol, żelazko, gąbki do odsączania wody, ściereczki, dodatki do masy: naturalne barwniki do tkanin, pakuły, suszone płatki kwiatów, skórka banana, słoma, zrębek drewna, kawa, herbata, mięta.
 
Witraż angielski – naklejanie kolorowej folii na taflę szkła a następnie obrysowywanie powstałych krawędzi paskami folii samoprzylepnej. 
Etapy zajęć: zaprojektowanie witrażu, przeniesienie na kalkę techniczną, wykonanie witrażu
Narzędzia i materiały: ołówek, blok rysunkowy, gumka, kalka techniczna, nożyczki, nożyk do tapet, tafla szkła, kolorowe folie witrażowe, taśma ołowiana.
 
Filcowanie – ubijanie, rolowanie, walcowanie wełny by jej włókna, bez użycia jakiegokolwiek splotu tkackiego, dziewiarskiego, szycia, sklejania, a jedynie tarcia i siły ludzkiej zaciskały się tak mocno, że po pewnym czasie stworzą zwarty materiał. 
Etapy zajęć: filcowanie na mokro i sucho.
Narzędzia i materiały: wełna owcza (surowa lub gręplowana), mydło z oliwek, folia bąbelkowa, stare ręczniki, małe maty słomiane lub bambusowe, miska, igły do filcowania, mata z gąbki, fragment firanki o dużym zagęszczeniu oczek.
 
Ikonopisanie – ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne. Charakterystyczna dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich w tym prawosławnego i greckokatolickiego. 
Etapy zajęć: wykonanie podobrazia, przeniesienie zarysu ikony na podobrazie, malowanie ikony, impregnacja.
Narzędzia i materiały: drewniana deseczka, dłuto płaskie do wykonania kowczegu (zagłębienia w desce podobrazia), biała farba emaliowa, wikol, kalka biurowa, ołówek, wydruk kopiowanej ikony w kolorze oraz czarno-biały, biała tkanina bawełniana, farby temperowe, złotol, pędzle, werniks.
 
Malowanie na szkle 
Materiały – antyrama, zestaw farb do malowania na szkle, kartka, ołówek
 
ZAPRASZAMY BARDZO SERDECZNIE!
 
W przypadku pytań należy kontaktować się z instruktorem rzemiosła w CKD – Cezarym Płatakiem, tel. 509 719 665

 

Inne

Ciekawe artykuły