REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Są środki z unii na 2012 r.

Dane Komisji Europejskiej dotyczące wykorzystania funduszy unijnych na lata 2007-2013, dowodzą, że Polska niezmiennie jest zdecydowanym liderem w ich wdrażaniu. Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej nasz kraj otrzymał największą kwotę dofinansowania – prawie 16,5 mld euro. Praktyka ostatnich lat pokazała, że również wielu mieszkańców Powiatu Zgierskiego skorzystało z tych form dotacji, otworzyło swoje biznesy, lub stworzyło stanowiska pracy – mówi Starosta Zgierski Krzysztof Kozanecki dlatego chętnie wraz z Instytutem Europejskim w Łodzi organizujemy spotkania informacyjne, szkoleniowe, na które zapraszamy mieszkańców naszego powiatu, potencjalnych beneficjentów.

Na kolejnym już tego typu spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Zgierzu można było dowiedzieć się jak zdobyć dotacje unijne z Kapitału Ludzkiego w roku 2012, oraz na co mogą  być one przeznaczone.

 – W chwili obecnej można powalczyć o dwudziestotysięczny grant na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, ale już konkursy ogłoszone w lutym, bądź marcu przewidują dużo większe dofinansowanie bo 40 tys. zł – mówi prowadzący spotkanie Kamil Szymonowicz z łódzkiego IE. – Ponadto właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą bezpłatnie wyszkolić swoich pracowników.

Również o 40 tys. zł mogą starać się osoby, które straciły pracę nie ze swojej winy. Po przejściu rekrutacji i wykazaniu się dobrym biznesplanem otrzymają zwrotną pożyczkę. – Tu kluczem do uzyskania pieniędzy unijnych jest znalezienie niszy na rynku – dodaje Kamil Szymonowicz.

Ważną częścią tegorocznych projektów są te edukacyjne. W tym zakresie powinni zmobilizować się ozorkowianie, ponieważ ich miasto znajduje się na liście samorządów o najniższym w skali regionu stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że dobrze napisany projekt na otwarcie tego typu placówki ma bardzo duże szanse na dofinansowanie.

Także zawodówki prowadzone przez Powiat Zgierski mogą skorzystać z bieżącej oferty, która przewiduje wsparcie finansowe dla pomysłów opartych na współpracy partnera zagranicznego ze szkołą. Znajdując za granicą inną placówkę oświatową, samorząd lub firmę prywatną, można pozyskać pieniądze na zorganizowanie wizyt studyjnych, wydanie wspólnych publikacji, podręczników czy kursy językowe.

Ważnym aspektem dzisiejszego spotkania było także szkolenie dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych lub instytucji rynku pracy. – Jestem przekonana, że dzięki takim praktycznym wskazówkom, co powinien zawierać poprawnie napisany projekt, dzięki doradztwu indywidualnemu i grupowemu mieszkańcy Powiatu Zgierskiego będą mieli większe szanse na sukces starając się o unijne dotacje – mówi Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Starostwie Powiatowym w Zgierzu Ilona Rafalska.

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a