REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Self-Adwokat rzecznik własnych praw i osób niepełnosprawnych

Ostatni piątek upłynął pod znakiem debaty zorganizowanej przez Regionalną Organizację Self-Adwokatów (ROSA) ze Zgierza działającą przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zgierzu. W trakcie spotkania zgromadzeni w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgierzu członkowie stowarzyszenia oraz osoby na co dzień zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, przedstawiciele centrów pomocy, dyskutowali na temat praw obywatelskich, zatrudnienia i rynku pracy oraz życia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 
Prowadzące spotkanie: Olga Pawęda i Magdalena Piestrzewicz z ROSA podczas prezentacji multimedialnej pokazały m.in. slajdy z życia osób z różnymi niepełnosprawnościami. Self-Adwokaci jako rzecznicy własnych praw, pomagające osobom niepełnosprawnym, a jednocześnie sami będący osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, najlepiej znają swoje potrzeby i problemy tego środowiska. 
Jednym z pytań, jakie zostało zadane przez prowadzące była kwestia form pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną w usamodzielnianiu się. – Jest to niezwykle trudne pytanie, a odpowiedź na nie jeszcze trudniejsza – mówił Bogdan Jankowski – Zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. – Jednak nie możemy ustawać w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Naszym obowiązkiem jest sprawić, żeby takie osoby chociaż w części czuły się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. 
Przed działaczami ROSA jeszcze długa droga, ale każde takie spotkanie zwraca uwagę społeczeństwa na problemy i sprawy związane z tym środowiskiem.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,