REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Spawarka inwertorowa – najnowsze technologie w służbie przemysłu spawalniczego – artykuł sponsorowany

 Spawarka inwertorowa to taka, w której zamiast sporych rozmiarów transformatora, stosuje się układ elektroniczny (inwertor), oparty na najnowszych technologiach – najczęściej MOSFET lub IGBT. Urządzenia te charakteryzują się m.in. zwiększoną wydajnością oraz gabarytami, znacznie mniejszymi niż ma to miejsce w przypadku spawarek transformatorowych.

Czym jest inwertor?

Określenie – spawarka inwertorowa, wzięło swoją nazwę od układu elektronicznego, pełniącego funkcję przekształtnika napięcia, czyli inwertora. Element ten, charakteryzuje się trójetapowym systemem pracy, której przebieg wygląda następująco:
Napięcie prądu przemiennego, pobieranego z sieci elektroenergetycznej jest prostowane i filtrowane.Wyprostowane prąd, zostaje na powrót przekształcony w przemienny, lecz o zwiększonej częstotliwości.Powstałe w ten sposób napięcie, jest przesyłane do transformatora. Tam ulegając obniżeniu, zrównuje się z poziomem łuku elektrycznego.Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwym stało się całkowite z rezygnowanie z wielkich transformatorów, stanowiących kluczowy element każdej spawarki. Zastąpiono je małymi transformatorkami, wspomaganymi pracą inwertora.

Precyzyjna wartość prądu spawania

Zwiększenie częstotliwości napięcia pobranego wcześniej z sieci, umożliwia o wiele precyzyjniejsze określenie wartości prądu spawania. Dokładność jaką dysponuje spawarka inwertorowa to 1 A, zaś w przypadku urządzeń transformatorowych, wynosi ona 10 A – 20 A.
Prąd spawania z dokładnością do 1 A, jest o znacznie bardziej stabilny niż ten, którego parametr określa się z precyzją do 10 A – 20 A. Dzięki temu możliwym stało się uzyskanie znacznie lepszej jakości spoiny.

Niewielkie rozmiary spawarki inwertorowej

Zaletą, którą zauważyć można już na pierwszy rzut oka, są niewielkie (w stosunku do spawarek transformatorowych) gabaryty i tym samym mały ciężar urządzenia. Dzieje się tak dzięki niedużych rozmiarów podzespołom, skrytym wewnątrz obudowy.
Powyższe cechy to gwarancja łatwości transportu spawarki inwertorowej oraz możliwości używania jej w niewielkich pomieszczeniach.

Inne urządzenia

Nie tylko spawarka inwertorowa jest urządzeniem, korzystającym z dobrodziejstw przekształtnika napięcia (inwertora). Takie rozwiązania technologiczne sprawdzają się znakomicie również w przypadku przecinarek plazmowych oraz spawalniczych urządzeń wielofunkcyjnych.
Zasada działania inwertora jest tu dokładnie taka sama, tak więc korzyści płynące z zastosowania tego podzespołu będą identyczne jak w przypadku spawarek.
Nowoczesne spawarki inwertorowe, oraz inne wysokiej klasy urządzenia spawalnicze marek Stamos i Welbach, znaleźć można w ofercie firmy Emaks na stronie http://emaks.pl/.

 

Inne

Ciekawe artykuły