REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Spotkanie z Krzysztofem Zielińskim – ucieknierem pod tirem do Szwecji – 18.04.2012

Miłośnicy historii ze Zgierza spotkają się z bohaterem „300 mil do nieba" – Krzysztofem Zielińskim, który w wieku 15 lat, wspólnie z młodszym bratem, uciekł z PRL ukrywając się pod tirem z Polski do Szwecji. Na postawie tych wydarzeń powstał film pt. „300 mil do nieba”. 
 
W środę 18 kwietnia 2012 r. na spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Zgierzu Krzysztof Zieliński wystąpi z wykładem pt. „Moje wspomnienia z ucieczki z PRL”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 w Muzeum Miasta Zgierza przy ul. J. H. Dąbrowskiego 21. Wstęp wolny. Zapraszają: Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Oddział w Łodzi.
 
Idea stworzenia Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zrodziła się w 2002 r. w Warszawie i jest efektem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 
 
Do podstawowych zadań Klubu należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Pierwszy w naszym regionie Klub Historyczny „Grota” powstał w Łodzi w 2004 r. Poza Łodzią, na obszarze działania wspierającego i organizującego ich pracę Oddziału IPN w Łodzi funkcjonują obecnie Kluby „Grota” w Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim i w Głownie.
Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a