Na prośbę Zarządu Koła Miejskiego PSL w Zgierzu przedstawiamy jego stanowisko z dnia 14 maja 2013 r.
W związku z różnymi informacjami dotyczącymi udziału i roli PSL w sprawowaniu władzy przez organy samorządu Gminy Miasto Zgierz – Prezydenta Miasta Zgierza i Radę Miasta Zgierza, Zarząd KM PSL przedstawia swoje stanowisko.
Odnosimy się w nim także do wyborów z 2010 roku, gdyż mają one znaczenie dla aktualnej sytuacji w samorządzie Gminy Miasto Zgierz.
"W wyborach samorządowych w 2010 roku Komitet Wyborczy PSL zgłosił kandydaturę Iwony Wieczorek, członka PSL, na Prezydenta Miasta Zgierza.
Wtedy uznano, że kandydat ten o wykształceniu ekonomicznym, związany ze środowiskami naukowymi w Łodzi, może wprowadzić nowe rozwiązania w zarządzaniu miastem oraz zainteresować potencjalnych inwestorów do zaangażowania się w Zgierzu. Było to konieczne w związku z trudną sytuacją budżetu miasta oraz wysokim bezrobociem na rynku pracy.
Uważaliśmy nadto, że nasz kandydat winien wygrać wybory a nie Jerzy Sokół, ustępujący Prezydent Miasta Zgierza 2006 2010, z uwagi na wiele zastrzeżeń do jego kadencji. Trzeba odnotować , że Iwona Wieczorek z dużym zaangażowaniem brała udział w kampanii wyborczej, pomagało jej też wiele osób – zarówno z PSL jak i niezależnych. Sukcesem było przejście Iwony Wieczorek do II tury wyborów.
Oczywistym jest, że trzeba było znaleźć także dodatkowe poparcie kandydata W II turze, były prowadzone różne rozmowy, ostatecznie poparcie takie udzielił PiS. Iwona Wieczorek wygrała wybory, została Prezydentem Miasta Zgierza. Byliśmy pełni nadziei, że będą realizowane sprawy ważne dla miasta , które były w programie wyborczym kandydata KW PSL i KM PSL w Zgierzu
Takie oczekiwania były także ze strony mieszkańców Zgierza. Po wyborach powstała koalicja w RM Zgierza – PiS 5 radnych| SLD 12 radnych | PSL 2 radnych | klub radnych Jerzego Sokola 5 radnych.
Uważaliśmy, że będą wypracowane zasady współpracy tej koalicji, że ponad podziałami będzie realizowany wspólny program rozwoju Zgierza. Niestety nie wypracowano takich zasad, ta koalicja nie ma także wspólnego programu działania, nie ma nawet programowej umowy koalicyjnej.
Wkrótce okazało się nadto, że Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek faktycznie została zdominowana przez zgierski PiS. Zgłaszając Iwonę Wieczorek na kandydata na Prezydenta z KW PSL znany był fakt, że należała poprzednio do PiS -u. Iwona Wieczorek składając, przed zatwierdzeniem jej kandydatury, deklarację do PSL oświadczyła jednoznacznie, że będzie przestrzegać zasad statutowych Stronnictwa i będzie niezależna w swoich działaniach. Rzeczywistość okazała się szybko inna…
W żaden sposób nie chcieliśmy narzucać czegokolwiek Iwonie Wieczorek Prezydentowi Miasta Zgierza, zgłoszonej przez KW PSL. Uważaliśmy, że mamy obowiązek pomagać w wielu sprawach samorządowych, zgłaszaliśmy propozycje do planu pracy RM Zgierza, aktywnie włączaliśmy się do wielu przedsięwzięć społecznych, nie chcieliśmy i było to konsekwentnie przestrzegane włączać się do bieżącego zarządzania miastem.
Wiosną 2012 roku – po ujawnieniu faktu, że została, wydana przez Prezydenta Miasta Zgierza Iwonę Wieczorek decyzja środowiskowa co do wyrażenia zgody na budowę zakładu termicznej obróbki odpadów, w tym niebezpiecznych I"spalarni" odpadów | – z dnia 5 XII 2011 roku, w sposób stanowczy zaprotestował PSL w Zgierzu.
Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek "ograniczyła", od polowy 2012 roku, kontakty z KM PSL, nie przychodziła na ustalone spotkania, w tym także z mieszkańcami organizowane przez PSL , nie podjęła inicjatywy Zarządu KM PSL w Zgierzu co do okresowych wspólnych spotkań dla przedyskutowania ważnych spraw dla miasta. Współpraca z PSL w Zgierzu znalazła się, już w połowie 2012 roku, faktycznie poza "zainteresowaniem" Prezydenta Miasta Zgierza Iwony Wieczorek.
Teraz, z perspektywy czasu rozumiemy "przyczynę" takiego zachowania Iwony Wieczorek Prezydenta Miasta Zgierza. Naszym zdaniem wynikało to z tego , że PiS w Zgierzu był za budową zakładu termicznej obróbki odpadów, a PSL w Zgierzu kategorycznie się sprzeciwiał, wynikało to z wielu pism kierowanych do Prezydenta Miasta Zgierza Iwony Wieczorek i różnych instytucji |www.psl-zgierz.pl |
Stwierdzamy że nie utożsamiamy się z Prezydentem Miasta Zgierza Iwoną Wieczorek nie tylko co do decyzji dotyczącej w/w inwestycji, ale także np. nie akceptujemy zwłoki w uchwaleniu programu Ochrony Środowiska dla Gminy Miasto Zgierz – program ten winien przygotować Prezydent Miasta Zgierza, dalszego uczestnictwa Iwony Wieczorek Prezydenta Miasta Zgierza w Radach Nadzorczych dwóch spółek miejskich.
Podtrzymujemy stanowisko, że Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek nie konsultowała się w sposób pelity, ze społeczeństwem miasta Zgierza, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia, opisanego wyżej , z dnia 5 grudnia 2011 roku.
O naszych wnioskach i ocenie współpracy z Iwoną Wieczorek -Prezydentem Miasta Zgierza informowaliśmy już jesienią 2011 roku i wiosną 2012 roku władze wojewódzkie PSL w Łodzi.
Stwierdzamy nadto że w Radzie Miasta Zgierza sytuacja jest obecnie taka, że radni KW PSL faktycznie nie mają pełnej możliwości , z różnych powodów realizować ustaleń KM PSL.
Funkcjonują oni w "koalicji", której członkowie mają faktycznie różne interesy z tego też powodu ta RM Zgierza nie zajmuje się, naszym zdaniem w sposób wystarczający ważnymi sprawami dla miasta.
Zarząd KM PSL oświadcza ,że mimo tej sytuacji, w sposób konsekwentny, tak jak dotychczas , będzie realizować zadania Stronnictwa. Na II półrocze 2013 roku do planu pracy RM Zgierza zgłosiliśmy, tak jak w poprzednich latach, propozycje omówienia trzech ważnych tematów dla mieszkańców miasta.
SPRAWY MIASTA ZGIERZA I JEGO MIESZKAŃCÓW BĘDĄ NADAL PRIORYTETOWE W NASZYM DZIAŁANIU.
Zarząd KM PSL w Zgierzu