REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Statek Fryderyk Chopin stracił oba maszty

Na pokładzie jest 30 gimnazjalistów, w tym mieszkaniec powiatu zgierskiego Kacepr Kaferski-Kowalczyk. Statek dryfuje w odległości około 150 km od południowo-zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii, nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo. 
 
W wyniku silnego sztormu statek stracił dwa maszty wraz z ożaglowaniem, którego część znajduje się na wodzie powodując mocne bujanie. Kapitan nie zdecydował się na uruchomienie silnika, ponieważ część elementów omasztowania mogłaby go uszkodzić – poinformowało BBC. Fryderyka Chopina osłaniają od wiatru dwie jednostki, które pośpieszyły z pomocą jako pierwsze – kontenerowiec Narissa oraz statek rybacki. W akcji ratowniczej biorą udział brytyjskie siły marynarki oraz lotnictwo. 
 
Jak poinformował TVN – uszkodzony żaglowiec z polską załogą holuje od soboty rano statek handlowy Nova Spiro, następnie jego funkcję przejął specjalny holownik. Ze względu na trudne warunki na morzu sprowadzenie do wybrzeży Devonu lub Kornwalii nie potrwa krócej niż 2 doby.
 
Najważniejsza wiadomość, to taka, że nikomu z 47 członków załogi nic się nie stało, a sam Fryderyk Chopin nie przecieka. 
 
Na pokładzie jest m.in. 14 letni Kacper Kaferski-Kowalczyk, gimnazjalista z naszego powiatu. Przypomnijmy, że rejs miał być nagrodą w projekcie organizowanym przez Fundację „Szkoła pod Żaglami”. Kacper przeszedł trzyetapowe eliminacje, by móc popłynąć w rejs. Zdobył wyróżnienie za napisanie wypracowania o tematyce marynistycznej, wykazał się zaangażowaniem na polu społecznym, pomagał starszym osobom, był stajennym a na koniec pokonał rywali (w szranki o udział w rejsie stanęło 700 chętnych!) w zawodach sportowych rozgrywanych w Szkole Orląt w Dęblinie. 
 
Powiat zgierski pomógł młodemu chłopcu sfinansować udział w wyprawie. 
 
Więcej w materiale Faktów24 TVN oraz BBC News
 
Telefony do wydziału konsularnego ambasady polskiej w Londynie:
+ 44 207 29 13 914 czynny do godziny 20.00
+ 44 793 95 94 278 czynny całą dobę 
 
Do stacji HM Costguard w Falmouth, która koordynuje akcję ratunkową:
+44 13 26 31 75 75 
 
Infolinia MSZ:
22 523 94 48 

 

Inne

Ciekawe artykuły