REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Strzelcy Kaniowscy odwiedzają 100 – letniego weterana

W sobotę 7. czerwca członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" z Łodzi wraz z kolegami ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza odwiedzili w Zgierzu p. mjr. Lucjana Sikorskiego, 100-letniego uczestnika walk Kampanii Wrześniowej 1939 roku, żołnierza 31 i 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Weteran dokonał przeglądu oddziału, wyposażonego i umundurowanego dokładnie w tak, jak żołnierze 75 lat temu. Dla członków stowarzyszeń był to ogromny zaszczyt, zaś dla Pana Lucjana przyjemność ujrzeć młodych pasjonatów upamiętniających tamte wydarzenia.

Pan Lucjan służbę wojskową odbywał w 31 pułku Strzelców Kaniowskich w kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W marcu 1937 roku ukończył pułkową szkołę podoficerską z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując awans i prawo do noszenia odznaki naramiennej i odznaki honorowej 31 pSK. W 1939 roku zmobilizowany do 28 pułku Strzelców Kaniowskich – do kompanii przeciwpancernej. Został odznaczony za swe męstwo Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r. oraz Krzyżem Walecznych, a przez swego dowódcę płk. Wincentego Kurka nazwany bohaterem kampanii przeciwpancernej za zniszczenie 8 nieprzyjacielskich czołgów i samochodów z piechotą wroga.

Więcej informacji oraz zdjęć na fanpage-u SH ,,Strzelcy Kaniowscy": http://facebook.com/kaniowscy 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,