REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Dzień Nerek – bezpłatne badania w Zgierzu

W Światowym Dniu Nerek – 10 marca 2011 r.w Zgierzu startuje Nefrotest 2011, ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna, mająca przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób jednego z najważniejszych dla człowieka narządów. Tego samego dnia rozpoczyna się rejestracja chętnych na bezpłatne badania krwi wykrywające we wczesnym stadium choroby nerek.

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpią ponad cztery miliony osób, większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Akcję organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (Nefron), zrzeszający większość stacji dializ w Polsce oraz B.Braun Avitum Poland, właściciel zgierskiej stacji dializ. Naukowy patronat nad przebiegiem i podsumowaniem całej akcji w Zgierzu pełni prof. dr hab. Michał Nowicki, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii.

W Zgierzu zbadaj krew – zadbaj o nerki
"Dzięki takim działaniom, jak Państwa obejmującym też mniejsze miejscowości naszego kraju, wzrasta możliwość wczesnego wykrycia choroby, co daje szanse na jej całkowite wyleczenie” – napisała Anna Komorowska w liście do uczestników i organizatorów akcji „Nefrotest”. Dzięki firmie B.Braun Avitum, właścicielowi zgierskiej stacji dializ, akcja „Nefrotest” będzie miała charakter nie tylko informacyjny, ale również praktyczny. W niedzielę, 13 marca, wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie zbadać krew pod kątem chorób nerek. W godzinach 09.00-17.00 pielęgniarki będą przyjmować pacjentów na stacji dializ, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ulicy Parzęczewskiej 35.
 
Prosimy o wcześniejszą rejestrację. Zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 16 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania. Badań nie trzeba wykonywać na czczo” – informuje Wiesława Włodarczyk, pielęgniarka oddziałowa stacji. Rejestrować można się od 10 do 12 marca, w godz. 10.00-17.00 pod nr tel. 515 656 848 i 515 656 858. Wyniki analiz pacjenci będą mogli odebrać następnego dnia (w poniedziałek) w szpitalnym laboratorium. Organizatorzy zamierzają przebadać 550 osób. Podsumowaniem i analizą wyników akcji zajmie się prof. dr hab. Michał Nowicki, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii.
 
Łódzkie –  trochę statystyki
W województwie co najmniej kilkanaście tysięcy osób pozostaje pod opieką specjalistycznych poradni nefrologicznych, a ponad 1500 osób jest leczonych dializami.
W przeciwieństwie do pozostałej części kraju, w  regionie, nie cierpimy na brak lekarzy nefrologów. Jest ich ponad 60 i opieka nad chorymi na nerki działa bardzo sprawnie mówi prof. Michał Nowicki. Problem natomiast, podobnie jak w innych regionach, tkwi we wczesnej diagnostyce. – Choroby nerek na początkowych etapach dają nikłe i niespecyficzne objawy. Pacjenci nie wiedzą, że chorują właśnie na choroby nefrologiczne i z reguły trafiają do lekarza dopiero gdy ich nerki są już mocno zniszczone. Większości problemów można jednak uniknąć. Coroczne badania krwi i moczu pozwalają na szybkie wykrycie problemów z układem moczowym. Badań nie trzeba się bać – chorobę wykrytą w okresie bezobjawowym, najczęściej, po rozpoczęciu właściwego leczenia, można powstrzymać – tłumaczy prof. Nowicki. Intencją organizatorów akcji „Nefrotest” jest zwrócenie uwagi Polaków na nerki, których choroby są często niezauważane lub lekceważone, a prowadzą do zatrucia organizmu i uszkadzają prawie wszystkie narządy. Osobami szczególnie zagrożonymi chorobą nerek są przede wszystkim cierpiący na cukrzycę i nadciśnienie, ludzie po 65. roku życia i krewni cierpiących na schorzenia układu moczowego. 
 
Terapia nerkozastępcza w Zgierzu
Inauguracja „Nefrotestu” właśnie w Zgierzu, związana jest ze zbliżającą się 10. rocznicą uruchomienia stacji dializ w tym mieście przez firmę B. Braun Avitum Poland. Zgierska stacja przyjęła pierwszych pacjentów we wrześniu 2002 roku. W lutym 2004 r. firma wybudowała nowoczesny pawilon stacji dializ na terenie należącym do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś jest jedną z największych stacji w centralnej Polsce. – Na początku leczyliśmy 80 pacjentów. Teraz, wliczając pacjentów leczonych dializą otrzewnową, obejmujemy terapią ratującą życie 160 osóbmówi dr Janusz Wyroślak, ordynator stacji.
 
Coraz więcej chorych na nerki, a nefrologów nie przybywa
Cierpiących na przewlekłe choroby nerek jest w Polsce, według szacunków, około 4 milionów. Każdego roku przybywa ich mniej więcej 10 proc. Nefrologów jest w całym kraju wg różnych danych jest od niespełna 500 do 800 i od wielu lat ta liczba się nie zmienia. Nowi lekarze, po specjalizacji zastępują tylko tych, którzy przechodzą na emerytury lub wyjeżdżają do pracy za granicę.
Profilaktyka chorób nerek powinna leżeć w interesie wszystkich. Pacjent dowiadując się wcześnie o chorobie ma szanse na zatrzymanie jej rozwoju, może uniknąć dializ i prowadzić normalne życie. Płatnik, czyli NFZ, zyskuje na niższych kosztach leczenia chorych. Dializa, procedura ratująca życie pacjenta z nieczynnymi nerkami, jest znacznie droższa, niż leczenie we wczesnych stadiach choroby. Profilaktyka powinna być powszechna, tym bardziej, że badania wskazujące na pierwsze oznaki choroby nerek są nieskomplikowane – to proste testy krwi. Takie bezpłatne badania przeprowadzać będziemy w kilkunastu miastach Polski na naszych stacjach dializ. Zaczynamy w niedzielę,13 marca, w Zgierzu koło Łodzi – zapowiada Dariusz Aksamit.
 
Nefrotest 2010 pilotaż w Świebodzinie
W zeszłym roku podczas pilotażowej edycji akcji „Nefrotest” w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów – kilkunastu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań krwi i moczu pod kątem chorób nerek. „Życzę, by takie działania jak obecne, doprowadziły do wprowadzenia profilaktycznych badań pod kątem chorób nerek na listę badań obowiązujących w Polsce” – dodaje w swoim liście Anna Komorowska.
 

Inne

Ciekawe artykuły