REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Święcenie aut w dniu św. Krzysztofa

 25 lipca to dzień św. Krzysztofa – patrona kierowców i opiekuna podróżujących. Coraz częściej przyjmuje się też tą datę jako po prostu Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W tym właśnie dniu w zgierskich kościołach w niedzielę święcone były samochody, rowery, motocykle i inne pojazdy.

Jest to też dobra okazja do refleksji nad własnym stylem jazdy. Warto również sięgnąć do statystyk. W 2009 r. na drogach powiatu zgierskiego doszło do 277 wypadków i 1300 kolizji, w których zginęło 20 osób, a 373 zostało rannych. 

Drogi woj. łódzkiego, podobnie jak te w kraju nie należą do najbezpieczniejszych w Europie. W samej Łodzi dziennie dochodzi do ok. 10 wypadków i 20 kolizji drogowych. Najczęściej groźne zdarzenia mają miejsce w rejonie skrzyżowań. W ich pobliżu kierowcy powinni zwalniać i zachować szczególną ostrożność, a nie zawsze się tak dzieje. Dużo też wypadków odbywa się z udziałem pieszych. Często przyczyną jest brawura, nieuwaga, alkohol. Jednak główne grzechy kierowców to ciągła zmiana pasa ruchu, zbyt duża prędkość i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. 
 
Wiernym w dniu św. Krzysztofa Archidiecezja Łódzka zaleca modlitwę o bezpieczeństwo na drogach oraz apeluje do kierowców i pieszych o większą rozwagę. 
 
Przypomnijmy, że św. Krzysztof był rzymskim żołnierzem i został ochrzczony przez pustelnika. Ten namówił go by osiadł nad rzeką i służył pomocą podróżnym. Św. Krzysztof zginął za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.). 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na