REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

System viaTOLL już działa

Z poślizgiem ruszył elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. System swoim działaniem obejmuje wybrane odcinki autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Opłata elektroniczna zastępuje dotychczasowy system winietowy. Wcześniej, wykonawaca systemu – austriacka firma Kapsch zanotowała dwudniowe opóźnienie, którego przyczyną był brak podłączenia urządzeń zamontowanych na bramownicach do systemu informatycznego.

Via TOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów i mikrobusów przewożących powyżej 9 osób. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 22.03.2011 r., system obowiązuje na wskazanych w nim odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Wykonawca systemu, firma Kapsch jest zobowiązana kontraktem m.in. do utrzymania sprawności systemu i do zapewnienia poboru opłaty elektronicznej na wszystkich drogach wskazanych w rozporządzeniu. Kontrakt przewiduje, że wszelkie szkody Skarbu Państwa wynikające z uchybień w funkcjonowaniu systemu, zostaną pokryte przez wykonawcę.

Informacje dotyczące systemu viaTOLL, wykaz sieci dróg objętych systemem, stawki opłat oraz szczegóły dotyczące procesu rejestracji znajdują się na stronie internetowej systemu – www.viatoll.pl.  

Inne

Ciekawe artykuły