REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Szkoła cukrzycy – Uczmy się, jak żyć z cukrzycą

W sobotę, 21 stycznia 2012 roku o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16, s. 114) odbędzie się pierwsze spotkanie inaugurujące cykl wykładów w ramach programu edukacyjnego "Szkoła Cukrzycy", pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza dr Iwony Wieczorek.
 
Projekt jest formą wsparcia dla osób chorych na cukrzycę, ich rodzin i opiekunów i ma na celu systematyczne i uporządkowane przekazywanie wiedzy o tej chorobie, naukę właściwej samokontroli i polepszenie jakości życia diabetyków.
 
Bezpłatne zajęcia w formie wykładów kończących się testem sprawdzającym, prowadzić będą co miesiąc lekarze z Poradni Lekarzy Rodzinnych "Sanus" oraz lekarze NZOZ-u "Polimedica" zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, dysponujący pełnym zestawem multimedialnych materiałów edukacyjnych niezbędnych do prowadzenia szkoleń oraz materiałami dla pacjentów.
 
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, spowodowaną nieprawidłową produkcją insuliny w komórkach trzustki lub nieprawidłowym działaniem tego organu. Według światowych statystyk cukrzyca jest chorobą bardzo rozpowszechnioną i dotyczy osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. 
 
Cukrzyca określana jest jako choroba społeczna. Od wielu lat jest obserwowany, a także przewidywany na najbliższe lata, ciągły wzrost zachorowań na tę chorobę. W Polsce dotyczy ona ponad 2,5 mln osób. Pomimo ciągłych, coraz szerszych badań nad ta chorobą, pozostaje nadal nieuleczalną. Cukrzyca stanowi jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata, a jej powikłania należą do pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych.
 
Odpowiednia intensywna edukacja społeczeństwa w zakresie wczesnego rozpoznawania cukrzycy, właściwa edukacja pacjentów diabetologicznych oraz wszechstronna opieka nad chorym może zapobiegać występowaniu wielu groźnych powikłań. Właściwe prowadzenie cukrzycy wymaga stałego przestrzegania przez chorego zaleceń odnośnie diety, aktywności fizycznej, monitorowania wartości glukozy we krwi oraz regularnego stosowania zaleconych leków. Jest to jedyny sposób, by osiągnąć i utrzymać prawidłowe wyrównanie cukrzycy oraz co najważniejsze, uniknąć powikłań, które istotnie pogarszają jakość życia chorego. 
 
Zarówno w prewencji cukrzycy, jak i jej leczeniu, czynnikiem niezwykle istotnym, o ile nie najważniejszym, jest dobra współpraca chorego z lekarzem. Chory współpracujący to osoba, która została dobrze wyedukowana z zakresu wiedzy o cukrzycy, oraz świadoma konsekwencji zdrowotnych wynikających ze złego "prowadzenia choroby".
 
Edukacja w zakresie cukrzycy jest więc niezwykle ważnym elementem leczenia. "Szkoła Cukrzycy" przyczynia się do szybszego rozpoznania choroby w jej początkowym stadium i rozpoczęcia kompleksowego leczenia, by zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań.
 
Większość pacjentów pozostaje pod stałą opieką lekarza rodzinnego. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów ze świeżo rozpoznaną chorobą, którzy szczególnie zainteresowani są uzyskaniem kompetentnych porad na temat aktualnych zasad i kryteriów leczenia, trybu życia, żywienia oraz perspektyw i zagrożeń związanych z tą chorobą. 
 
Cukrzyca jest bardzo groźną chorobą, ale trzeba nauczyć się z nią żyć w sposób maksymalnie ograniczający możliwość wystąpienia powikłań. Takiego właśnie postępowania będą uczyć ludzi chorych na cukrzycę i ich opiekunów lekarze prowadzący cykl warsztatów edukacyjnych nazwanych "Szkołą Cukrzycy", a przygotowane materiały edukacyjne dostarczą podstawowej wiedzy na temat cukrzycy oraz codziennych problemów osób, które na nią chorują.
 
Inicjatorką wdrożenia programu "Szkoła Cukrzycy" w Zgierzu jest radna Beata Świątczak – Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Zgierza.
 
"Szkoła Cukrzycy" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w szkoleniach do zgierskiego ratusza. Na pierwszym spotkaniu w dniu 21 stycznia 2012 r. zaprezentowany zostanie m.in. szczegółowy harmonogram programu.
 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a