REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Teatralno-muzyczna terapia, czyli Albertiana 2012

Aktorzy amatorzy z warsztatów terapii zajęciowych i licznych stowarzyszeń zaprezentowali swoje talenty w ramach eliminacji regionalnych do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2012”. Ze wszystkich występów bił optymizm, czy to w formie budzącej się wiosną do życia natury, czy szczęścia, jakie daje np. wspólna morska wyprawa. Niemniej jednak zawsze gdzieś można było odnaleźć głębsze przesłanie, które nawiązuje do tego, o co od dawna zabiegają niepełnosprawni, o zrozumienia i integrację społeczną. 
 
Dzięki finansowemu i organizacyjnemu zaangażowaniu samorządów, w tym Powiatu Zgierskiego, już po raz dwunasty można było w stolicy naszego powiatu gościć przedstawicieli z województw łódzkiego, podlaskiego i mazowieckiego.
Nasi podopieczni są bardzo chętni do tego typu występów – mówi terapeutka ze Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie Agata Ziółkowska. – Sami mamy nieraz problem, żeby kogoś wybrać a innym odmówić. Dzięki temu, że mają okazję zaprezentować się publiczności, stają się bardziej otwarci. To niesamowite, jak uczą się sobie pomagać podczas prób, które zaczynamy już nawet na trzy miesiące przed festiwalem.
 
Oprócz tego, że udział w zmaganiach teatralno-wokalnych jest dla osób niepełnosprawnych rodzajem terapii, to niewątpliwie jest to też ich święto, podczas którego mogą się spotkać ze znajomymi. 
 
Początki „Albertiany” były bardzo skromne – mówi Jan Bujnowicz z Fundacji im. Brata Alberta, organizator imprezy .- Najpierw festiwal odbywał się w krakowskich kościołach, dopiero za sprawą Anny Dymnej zawitał na deskach tamtejszego słynnego Teatru im. Juliusza Słowackiego.”
 
I właśnie tam 12 marca br. triumfatorzy etapu regionalnego: solista Dariusz Roliński z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Żychlina oraz zespół „Domino” z Domu Pomocy Społecznej we Wierzbicy, powalczą o ogólnopolskie zwycięstwo. 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a