REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Umowa deweloperska – do czego służy?

 Chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? Jeżeli wybrałeś to idealne, nie zapominaj o tym, aby podpisać umowę deweloperską, która jest zobowiązaniem do sygnowania umowy ostatecznej. Jakie informacje muszą znaleźć się w umowie deweloperskiej tego rodzaju?

Umową deweloperską nazywa się umowę, której głównym celem jest związanie ze sobą stron umowy, czyli dewelopera sprzedającego nieruchomość oraz kupującego, który chce ją nabyć. Ma ona również za zadanie zabezpieczyć transakcję w przyszłości, gdy nieruchomość będzie już gotowa, gdy będzie możliwe przeniesienie na kupującego prawa własności, a także wtedy, gdy kupujący będzie mógł uregulować zapłatę.

Prezentowana umowa dotyczy najczęściej takiego lokalu, który nie został jeszcze wybudowany i ma dopiero powstać. Ponadto cechuje się dodatkowo długim okresem pomiędzy zawarciem a podpisaniem umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej – często to nawet kilka lat.

W umowie deweloperskiej zawiera się takie informacje jak:

  • zobowiązanie dewelopera oraz klienta do zawarcia w przyszłości transakcji oraz potwierdzającej ją umowy przyrzeczonej, na mocy której własność nowego lokalu zostanie przeniesiona na klienta;
  • zobowiązanie dewelopera, że wybuduje budynek, w którym znajdować ma się lokal będący przedmiotem transakcji;
  • zobowiązanie klienta do wpłacenia całej lub części sumy przed zwarciem umowy przyrzeczonej.

Czy umowa deweloperska jest umową przedwstępną?

Często można spotkać się z terminem „przedwstępnej umowy deweloperskiej”, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego umowa deweloperska nie jest umową przedwstępną – ma ona charakter samodzielny. Wprawdzie zawiera elementy charakterystyczne dla umowy przedwstępnej, niemniej jednak również takie, które się w niej nie pojawiają.

Jeżeli wobec tego chcesz zakupić mieszkanie od dewelopera w Warszawie, udało ci się już wybrać odpowiedni lokal i jesteś zdecydowany na zakup, warto pomyśleć o podpisaniu z deweloperem umowy deweloperskiej, by mieć pewność, że wymarzony lokal będzie w przyszłości twój.

 

 

Inne

Ciekawe artykuły