REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Uniknij błędu we wniosku o 500+

 Pierwszego kwietnia br. wystartował rządowy program Rodzina 500+. Można więc składać już wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w kwocie 500 zł.

Najważniejsze informacje o 500+

Rodzina 500+ jest programem skierowanym do rodzin, które wychowują dzieci. Już od 1 kwietnia trwa składanie wniosków o przyznanie wsparcia. Świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia, jeśli wniosek zostanie złożony do dnia 1 lipca włącznie. Wnioski o przyznanie prawa do świadczenia składać można tradycyjnie w formie papierowej bezpośrednio w siedzibie urzędu lub przesłać je drogą pocztową. Można także złożyć wniosek elektronicznie przez serwis [email protected], PUE ZUS czy serwis bankowości elektronicznej (https://rodzina500plus.gov.pl/wniosek-500-zl-na-dziecko-banki.html).

O wsparcie na drugie i kolejne dziecko można się starać bez względu na dochód rodziny. Natomiast, żeby otrzymać wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego, tj. dochód nie może przekroczyć 800 zł netto na osobę (1200 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).

We wniosku jest błąd – i co dalej?

Gdy we wniosku będą błędy, to urząd zwróci się z prośbą o ich skorygowanie. Najpierw informacja o tym zostanie przesłana na adres mailowy wskazany we wniosku o przyznanie świadczenia. Jeżeli wnioskodawca zorientuje się sam, że ze wniosku popełnił błąd, to może złożyć ponownie już poprawny wniosek – nie ma konieczności czekania na informację z urzędu. Co ważne, wniosek należy złożyć tą samą drogą (np. jeśli był złożony przez stronę banku, to ponownie należy to zrobić w ten sposób).

Najczęstsze błędy, czyli czego można łatwo uniknąć?

  • Sprawdź, czy wskazałeś we wniosku pierwsze dziecko – trzeba to zrobić nawet, jeśli nie ubiega się o przyznanie wsparcia na nie. Jeśli więc ubiegasz się o świadczenie na drugie dziecko, także musisz wpisać to pierwsze.
  • Upewnij się, że podałeś dane drugiej osoby, która wychowuje dziecko – danych tychnie podaje się tylko, jeżeli wniosek dotyczy wsparcia na drugie i kolejne dziecko.
  • Sprawdź, czy wskazałeś numery PESEL wszystkich członków rodziny wymienionych we wniosku.
  • Pamiętaj, aby podać adres zamieszkania zgodny z miejscem składania wniosku.
  • Podaj kompletne dane teleadresowe – nie pomiń np. kodu pocztowego, czy numeru mieszkania.
  • Sprawdź, czy wypełnione zostały wszystkie pola.
  • Pamiętaj, żeby podpisać papierowy wniosek i wszystkie dołączane do niego oświadczenia.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje