REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Środowisko NIEnaturalne

 W podmiejskich lasach w Zgierzu i Łodzi, mimo wprowadzonej blisko 3 lata temu “ustawy śmieciowej” wciąż zalegają góry odpadów. Czy jeśli prawo jest nieskuteczne, możemy wpłynąć na ludzi w inny sposób?

Wraz z grupą przyjaciółek, zgodnie z przysłowiem mówiącym, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, postanowiłyśmy zacząć edukację ekologiczną od zwrócenia uwagi młodzieży gimnazjalnej na problem zaśmiecania lasów.

W ramach projektu “Środowisko NIEnaturalne” realizowanego w ogólnopolskiej olimpiadzie społecznej “Zwolnieni z Teorii” zorganizowałyśmy debatę oksfordzką “Winni czy usprawiedliwieni – przestępstwa wobec lasu” w Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz wystawę zdjęć artystycznych w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu.

Na wernisaż wystawy przybyli tłumnie nie tylko gimnazjaliści, którzy mieli okazję uczestniczyć w debacie, ale również dorośli. Ucieszyła nas nie tylko frekwencja, ale również duża ilość inspirujących do dyskusji pytań i docenienie naszych wysiłków stworzenia zdjęć artystycznych skłaniających odbiorcę do refleksji na temat stanu środowiska naturalnego. 

“Chciałyśmy pokazać znajdujące się w naszych lasach śmieci w nietypowy sposób, uciekając od dosłownego ukazywania zaśmieconego środowiska. Aby skontrastować piękno lasów z brzydotą nielegalnie wyrzuconych odpadków, wykorzystywałyśmy technikę fotomontażu.” – 

podkreślała witając gości odpowiedzialna za pracę z programami graficznymi Natalia Ziomek.

Cały zespół projektowy w składzie Natalia Barylska, studentka europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Aleksandra Matysiak i Magdalena Sławińska, studiujące biotechnologię w języku angielskim na Politechnice Łódzkim oraz Natalia Ziomek, studentka lingwistyki dla biznesu na Uniwersytecie Łódzkim cieszy się, że wystawa, podobnie jak debata, pobudziła odbiorców do dyskusji. Dyskutując podczas debaty z gimnazjalistami pozytywnie zaskoczyło nas ich zaangażowanie i aktywność – proponowali nowe sposoby mogące zminimalizować problem oraz podkreślali kluczową rolę edukacji od najmłodszych lat

Jesteśmy zachwycone pozytywnym odbiorem naszego projektu: docenili nas nie tylko mieszkańcy Zgierza, ale też liczni patroni i partnerzy: Prezydent Miasta Zgierza, Nadleśnictwo Grotniki, Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi, Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Zgierzu, Stowarzyszenie EZG, Portal EZG, Radio EZG, telewizja STVK Centrum Zgierz oraz Straż Miejska w Zgierzu. 

Wystawę można oglądać do 30 marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece im. Bolesława Prusa w Zgierzu przy ul. Łódzkiej 5, a działania zespołu projektowego śledzić na blogu http://srodowisko-nienaturalne.blogspot.com/ oraz naszym Facebookowym profilu “Środowisko NIEnaturalne” oraz Instagramie.

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są zalety opon wielosezonowych?

Liczne zalety opon wielosezonowych sprawiają, iż coraz więcej kierowców wybiera je zamiast tradycyjnego ogumienia sezonowego. Zamiast poświęcać czas i pieniądze na wymianę letnich i zimowych

4 zasady wymiany akumulatora

Słabnący akumulator wysyła czasem sygnały o zbliżającej się śmierci technicznej. Gorzej świecące światła, wyłączenie się wspomagania to tylko przykłady. O tym, że akumulator nie działa,