REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Środowisko NIEnaturalne

 W podmiejskich lasach w Zgierzu i Łodzi, mimo wprowadzonej blisko 3 lata temu “ustawy śmieciowej” wciąż zalegają góry odpadów. Czy jeśli prawo jest nieskuteczne, możemy wpłynąć na ludzi w inny sposób?

Wraz z grupą przyjaciółek, zgodnie z przysłowiem mówiącym, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, postanowiłyśmy zacząć edukację ekologiczną od zwrócenia uwagi młodzieży gimnazjalnej na problem zaśmiecania lasów.

W ramach projektu “Środowisko NIEnaturalne” realizowanego w ogólnopolskiej olimpiadzie społecznej “Zwolnieni z Teorii” zorganizowałyśmy debatę oksfordzką “Winni czy usprawiedliwieni – przestępstwa wobec lasu” w Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz wystawę zdjęć artystycznych w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu.

Na wernisaż wystawy przybyli tłumnie nie tylko gimnazjaliści, którzy mieli okazję uczestniczyć w debacie, ale również dorośli. Ucieszyła nas nie tylko frekwencja, ale również duża ilość inspirujących do dyskusji pytań i docenienie naszych wysiłków stworzenia zdjęć artystycznych skłaniających odbiorcę do refleksji na temat stanu środowiska naturalnego. 

“Chciałyśmy pokazać znajdujące się w naszych lasach śmieci w nietypowy sposób, uciekając od dosłownego ukazywania zaśmieconego środowiska. Aby skontrastować piękno lasów z brzydotą nielegalnie wyrzuconych odpadków, wykorzystywałyśmy technikę fotomontażu.” – 

podkreślała witając gości odpowiedzialna za pracę z programami graficznymi Natalia Ziomek.

Cały zespół projektowy w składzie Natalia Barylska, studentka europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Aleksandra Matysiak i Magdalena Sławińska, studiujące biotechnologię w języku angielskim na Politechnice Łódzkim oraz Natalia Ziomek, studentka lingwistyki dla biznesu na Uniwersytecie Łódzkim cieszy się, że wystawa, podobnie jak debata, pobudziła odbiorców do dyskusji. Dyskutując podczas debaty z gimnazjalistami pozytywnie zaskoczyło nas ich zaangażowanie i aktywność – proponowali nowe sposoby mogące zminimalizować problem oraz podkreślali kluczową rolę edukacji od najmłodszych lat

Jesteśmy zachwycone pozytywnym odbiorem naszego projektu: docenili nas nie tylko mieszkańcy Zgierza, ale też liczni patroni i partnerzy: Prezydent Miasta Zgierza, Nadleśnictwo Grotniki, Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi, Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Zgierzu, Stowarzyszenie EZG, Portal EZG, Radio EZG, telewizja STVK Centrum Zgierz oraz Straż Miejska w Zgierzu. 

Wystawę można oglądać do 30 marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece im. Bolesława Prusa w Zgierzu przy ul. Łódzkiej 5, a działania zespołu projektowego śledzić na blogu http://srodowisko-nienaturalne.blogspot.com/ oraz naszym Facebookowym profilu “Środowisko NIEnaturalne” oraz Instagramie.

Inne

Ciekawe artykuły