REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Uwaga, jesień na drogach

Mamy sezon jesienny. To w tym czasie (oprócz lata) dochodzi w Polsce do największej liczby wypadków drogowych. W okresie późno-jesiennym wcześnie zapada zmrok, pogarszają się warunki atmosferyczne na drogach. Dochodzi do potrąceń pieszych, którzy są gorzej widoczni. Zimą, mimo trudnych warunków drogowych statystyki wyglądają już lepiej. Dlaczego? 

Kiedy spada pierwszy śnieg, kierowcy widzą zagrożenie i jeżdżą ostrożniej. Jesienią, kiedy warunki na drogach również są nienajlepsze, kierowcy nie zmieniają jeszcze swoich nawyków i jeżdżą tak jak latem. A na drogach może pojawiać się gołoledź, tworzą się mgły, nawierzchnia może być śliska i mokra, dodatkowo zalegają na niej liście. 

Tylko wczoraj (9 listopada) na drogach województwa łódzkiego doszło do kilku wypadów, w których rannych zostało 15 osób. Omal nie doszło do tragedii kiedy cystera z ładunkiem oleju napędowego uderzyła w bydnek mieszkalny w Uniejowie. W Łodzi w wyniku zderzenia tramwaju i autolawety rannych zostało 6 osób. Z kolei niedaleko Kutna na prostym odcinku krajowej jedynki doszło do zderzenia osobowego volvo z ciężarówką w czasie gęstej prannej mgły. Przed nami kolejny długi weekend. Policja apeluje o ostrożność i rozsądek. Przez trzy najbliższe dni na drogach będzie więcej patroli. Akcja będzie prowadzona pod nazwą „Listopadowy Weekend 2011”. Jej celem jest zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i co za tym idzie ich skutków oraz zapewnienie maksymalnej płynności ruchu drogowego. Kontrole nasilone będą szczególnie w godzinach wieczornych 13 listopada w dniu powrotów.

Poniżej przedstawiamy rady łodzkiej policji jak postępować w tym trudnym okresie dla uczestników ruchu drogowego. 

Oprócz przygotowania auta należy również zmienić technikę i sposób jazdy. Kierowanie pojazdem w tym okresie wymaga skoncentrowania a co za tym idzie jazdy z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków na drodze, takiej, która zapewnia panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie zawsze oznacza prędkość dozwoloną, jednak musi mieścić się w jej granicach. Zawsze zachowuj „bezpieczną” odległość od poprzedzającego Cię pojazdu. Przyczyną wielu zdarzeń jest „najechanie” na tył innego pojazdu. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej podczas hamowania, np. przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań, wykonywania manewrów wyprzedzania, wymijania oraz omijania.

Szczególną grupą wśród uczestników ruchu drogowego narażoną na niebezpieczne zdarzenia są piesi. Nie zawsze dostatecznie oświetlone drogi, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się – zwłaszcza poza obszarem zabudowanym oraz często niewłaściwy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz drogi należy także obserwować pobocze. Ubrani na ciemno piesi są słabo widoczni po zmroku. Elementy odblaskowe mogą uratować życie. 

Kierujący pojazdami powinni pamiętać o obowiązku całorocznego poruszania się z włączonymi światłami mijania. Podczas mgieł i opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych przednich. Jeżeli przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Należy jednak używać ich z rozwagą! Zbyt pochopne stosowanie tego dodatkowego oświetlenia powoduje oślepianie innych uczestników ruchu drogowego i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji.

Ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiornikach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze.
 
Szczególnie kierujący samochodami ciężarowymi winni usuwać zalegające na naczepach, skrzyniach ładunkowych bryły lodu, które spadając mogą zagrozić innym użytkownikom dróg.
 
To również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”.  Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne co w znacznym stopniu może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.
Zanim wyruszymy w drogę należy zapiąć pas bezpieczeństwa oraz dopilnować, aby pozostali pasażerowie uczynili to samo. Dzieci obowiązkowo podróżują w we właściwie zamontowanych fotelikach.
 

Inne

Ciekawe artykuły