REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

VII Zgierskie Kaziuki 5-6.03.2011

W dniach 5 i 6 marca 2011 roku siódmy raz w Zgierzu odbędzie się impreza pn. "Zgierski Kaziuk". Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Zgierza. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Pan Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Agencja Turystyczna "Wilejka". Patronat medialny sprawują: Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi i Telewizja Kablowa "Centrum" w Zgierzu.

 
Program:
5 marca 2011 roku (sobota)
godz. 10.00-14.00 – Jarmark Kaziukowy – Plac Jana Pawła II (przy Ratuszu)
Tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby regionalne i rękodzieło województwa łódzkiego. Jarmarkowi towarzyszyć będą występy polskiego zespołu folklorystycznego "Jawor" z Wileńszczyzny ze Starostwa Awiżenie. W Jarmarku wezmą udział przedsiębiorcy i twórcy ludowi nie tylko ze Zgierza i Łodzi, bo także m.in. z: Włocławka, Łowicza, Głowna, Końskich, Rypina, Rawy Mazowieckiej, Żarowa, Łęczycy, Łasku, Radomska, Widawy, Kutna, Wartkowic, Częstochowy, Lwówka koło Gąbina, Rzgowa i Białej koło Zgierza. 
 
godz. 17.00 – Koncert dla mieszkańców regionu łódzkiego – sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu (ul. Łęczycka 2)
Wystąpią: Zespół "Jawor" prezentując polski folklor Ziemi Wileńskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"
 
6 marca 2011 roku (niedziela)
godz. 9.00 – Msza św. z udziałem Zespołu "Jawor", prezentacja palm wileńskich – Kościół Farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (pl. Jana Pawła II)
 
Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będącą kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie ciekawy sposób na przybliżenie mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego. Jest to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście. Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w samym Zgierzu, Łodzi i regionie dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie. 
 
Kaziuk odbywa się na pamiątkę św. Kazimierza Królewicza, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy.
 
Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca (w dniu św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy) i trwa nawet dwa tygodnie. Na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kupić wszystko: pierniki, obwarzanki, miód, nawet konie. Na zgierskim Jarmarku też można będzie kupić prawie wszystko, co związane jest ze sztuką ludową i tradycją Kaziuka, ale przede wszystkim palmy.
 
Organizatorzy mają nadzieję, że osoby uczestnicy Zgierskiego Kaziuka, choć przez chwilę poczują atmosferę wileńskich ulic i najpiękniejszych na świecie zaułków.

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają