REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

VII Zgierskie Kaziuki 5-6.03.2011

W dniach 5 i 6 marca 2011 roku siódmy raz w Zgierzu odbędzie się impreza pn. "Zgierski Kaziuk". Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Zgierza. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Pan Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Łódzka Agencja Turystyczna "Wilejka". Patronat medialny sprawują: Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi i Telewizja Kablowa "Centrum" w Zgierzu.

 
Program:
5 marca 2011 roku (sobota)
godz. 10.00-14.00 – Jarmark Kaziukowy – Plac Jana Pawła II (przy Ratuszu)
Tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby regionalne i rękodzieło województwa łódzkiego. Jarmarkowi towarzyszyć będą występy polskiego zespołu folklorystycznego "Jawor" z Wileńszczyzny ze Starostwa Awiżenie. W Jarmarku wezmą udział przedsiębiorcy i twórcy ludowi nie tylko ze Zgierza i Łodzi, bo także m.in. z: Włocławka, Łowicza, Głowna, Końskich, Rypina, Rawy Mazowieckiej, Żarowa, Łęczycy, Łasku, Radomska, Widawy, Kutna, Wartkowic, Częstochowy, Lwówka koło Gąbina, Rzgowa i Białej koło Zgierza. 
 
godz. 17.00 – Koncert dla mieszkańców regionu łódzkiego – sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu (ul. Łęczycka 2)
Wystąpią: Zespół "Jawor" prezentując polski folklor Ziemi Wileńskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"
 
6 marca 2011 roku (niedziela)
godz. 9.00 – Msza św. z udziałem Zespołu "Jawor", prezentacja palm wileńskich – Kościół Farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (pl. Jana Pawła II)
 
Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będącą kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie ciekawy sposób na przybliżenie mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego. Jest to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście. Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w samym Zgierzu, Łodzi i regionie dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie. 
 
Kaziuk odbywa się na pamiątkę św. Kazimierza Królewicza, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy.
 
Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca (w dniu św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy) i trwa nawet dwa tygodnie. Na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kupić wszystko: pierniki, obwarzanki, miód, nawet konie. Na zgierskim Jarmarku też można będzie kupić prawie wszystko, co związane jest ze sztuką ludową i tradycją Kaziuka, ale przede wszystkim palmy.
 
Organizatorzy mają nadzieję, że osoby uczestnicy Zgierskiego Kaziuka, choć przez chwilę poczują atmosferę wileńskich ulic i najpiękniejszych na świecie zaułków.

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje