REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W Łodzi na Zgierskiej wpadli z kontrabandą i piratami

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali 3 mężczyzn posiadających i handlujących towarami bez polskich znaków akcyzy i tzw. „piratami”. Zabezpieczono blisko 2 tysiące paczek „trefnych” papierosów, 31 kilogramów tytoniu i 15 litrów alkoholu oraz 165 nielegalnych kopii filmów na płytach DVD o łącznej wartości nie mniejszej niż 45 tysięcy złotych.

15 października tuż przed godziną 7 rano policjanci skontrolowali posesję przy ul. Zgierskiej, gdzie według wcześniejszych informacji operacyjnych miały znajdować się papierosy bez akcyzy, które trafiały do handlarzy na targowisku „Rynek Bałucki”. Dostarczaniem towaru zajmował się 38-letni łodzian. Kontrola posesji okazała się „strzałem w dziesiątkę” – zabezpieczono 600 paczek „fajek” i 15 litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia o wartości 6 tysięcy złotych, a 38-letniego „dostawcę” zatrzymano i przewieziono do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi na przesłuchanie.

Tego samego dnia – o godzinie 10.20 w ręce „pegowców” wpadł także 55-letni mieszkaniec Łodzi oferujący do sprzedaży „pirackie” płyty DVD. Policjanci „namierzyli” go w czasie kontroli „Rynku Bałuckiego”. Mężczyzna na straganie posiadał 165 nielegalnych kopii nowości filmowych na płytach DVD. Płyty wartości 13 tysięcy złotych zabezpieczono. Łodzianin trafił do Komisariatu II Policji w Łodzi celem wykonania czynności procesowych.

Następnego dnia – 16 października tuż przed godziną 9 rano kryminalni dotarli do pomieszczenia gospodarczego przy ul. Łagiewnickiej, gdzie również miały znajdować się towary bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano 58-letniego właściciela kontrabandy, a w czasie przeszukania znaleziono 1308 paczek papierosów i 31 kilogramów tytoniu, których wartość oszacowano na 26 tysięcy złotych. Towar zabezpieczono, a 58-letni łodzianin został przewieziony do Komisariatu V Policji w Łodzi na przesłuchanie.

Trójce zatrzymanych grozi odpowiedzialność karna – 38 i 58-latek odpowiedzą za naruszenie przepisów kodeksu karnego skarbowego – zgodnie z artykułem 65 kodeksu „kto nabywa, przechowuje lub przewozi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego (…) lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu (…) podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Natomiast 55-latek naruszył art. 118. 1. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi, że „kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. 

Inne

Ciekawe artykuły