REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W Łódzkiem przebadają dzieciom wzrok

Rodzice dzieci w wieku 4-5 lat z terenu województwa łódzkiego do końca listopada br. mogą zapisywać swoje pociechy na darmowe badania wzroku, w ramach programu profilaktycznego „Zapobieganie rozwojowi niedowidzenia – wczesne wykrywanie wad wzroku i zeza u dzieci”. W budżecie województwa łódzkiego na realizację programu zarezerwowano 100.000 złotych. 

Bezpłatne badania okulistyczne mają na celu zapobieganie rozwojowi niedowidzenia poprzez wczesne wykrywanie wad. To umożliwi podjęcie leczenia w okresie, kiedy przynosi ono najlepsze wyniki. Okres, w którym można dokonać korekcji wad, jest u dzieci bardzo ograniczony. Trwa maksymalnie do dziewiątego roku życia. Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia, bo wraz ze zbliżaniem się dziecka do osiągnięcia dojrzałości wzrokowej, szanse na korzystny efekt leczenia maleją.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka stanowią trzeci pod względem częstości występowania problem zdrowotny wśród dzieci i młodzieży (12,2%). W 2010 roku w ramach programu przebadano ponad 1400 dzieci i u 447 dzieci stwierdzono nieprawidłowości. Najczęstszą diagnozą jest zez i wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Lekarze w Łódzkiem przebadają w tym roku kolejne 1,8 tys. dzieci w wieku przedszkolnym.
 
 – Aby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnych badań wzroku, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane. Zarząd Województwa Łódzkiego właśnie podpisał umowy z 10 jednostkami które będą przeprowadzały badania z terenu Łodzi, Rawy Mazowieckiej, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Poddębic – tłumaczy Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Podczas wizyty  okulistycznej dziecko będzie miało wykonane badanie: ostrości wzroku, refrakcji autorefraktometrem, ustawienia gałek ocznych, widzenia stereoskopowego oraz dna oka.

Inne

Ciekawe artykuły