REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wady i zalety nauki online czyli tzw. e-edukacji Wady i zalety nauki online czyli tzw. e-edukacji (artykuł sponsorowany)

 Internet jest już nie tyle przyszłością, co teraźniejszością. Dostęp do nauki w sieci jest kluczowym plusem wykorzystania sieci w edukacji. Mając dostęp do internetu nie mamy już wymówek, że nie mamy z kim i gdzie, ani kiedy się uczyć. Powszechny dostęp do wiedzy, często zupełnie bezpłatnie to największy atut nauki online. Nauka przez Skype codziennie zyskuje kolejnych odbiorców, którzy są zadowoleni z efektów, jak i warunków, jakie mogą sobie zapewnić ucząc się zdalnie. Czy ma jednak sens nauka przez Skype? Bezwzględnie to przyszłość edukacji, po którą chętnie sięga młode pokolenie oczekujące interaktywnej, ale i atrakcyjnej formy nauki.

Zajęcia via Skype są  wirtualnym odpowiednikiem korepetycji z nauczycielem

Uczyć możemy się przez telefon, tablet, czy komputer, wystarczy mieć połączenie z siecią, a możemy doskonalić wiedzę na wakacjach nad morzem, jak i w górach, w domu, pracy. Wiele osób zastanawia się nad wyborem właśnie tej formy e-nauki. Co prawda na rynku pojawiają się również oferty grupowej nauki w formie webinarów i e-szkoleń ze zdalnym pulpitem, są one wciąż niedopracowane i przegrywają ze zindywidualizowaną nauką. Do niedawna nauka online kojarzyła się wyłącznie z e-kursami i samodzielnym zdobywaniem wiedzy poprzez blogi, serwisy, e-słowniki i edukacyjne aplikacje, obecnie połączeniem samodzielnego poszukiwania informacji z tradycyjnym modelem edukacji z nauczycielem. Kontakt z korepetytorem nie zawsze jest konieczny, jednakże wiele osób uskarża się na swój brak systematyczności, wybiórcze trudności, brak pomysłu na poszerzanie wiedzy, nieumiejętność zastosowania teorii w praktyce. E-naukę poleca się zarówno młodzieży szkolnej, przedszkolakom, jak i osobom w dojrzałym wieku, przedsiębiorcom. To świetne rozwiązanie zarówno dla tych co mają nadmiar czasu na naukę, jak i tym co co narzekają na brak czasu do nauki. Na te bolączki idealnym rozwiązaniem jest lekcja z nauczycielem, bez względu na to czy dotyczy nauki niemieckiego, czy biologii, bez względu na poziom zaawansowania. Co więcej korepetycje przez Skype nie muszą być cyklicznym kursem bazującym na codziennych, czy cotygodniowych spotkaniach. Mogą odbywać się okazjonalnie, w miarę takiej potrzeby, jeśli natrafimy na trudności, czy też w ramach powtórki przed egzaminem. Samodzielnie mamy możliwość zdecydowania, czy jednorazowo chcemy uczyć się godzinę, dwie, a może pięć.

Nauczanie rzez Skype ma szereg plusów, ale też nie jest pozbawione minusów. Wśród zalet wymienia się dowolność związaną z wyborem miejsca i czasu zajęć. Uczyć możemy się w domu, poza domem, na wyjeździe. Również pora dnia, dzień tygodnia mogą być ruchome i dopasowane do możliwości ucznia, co w przypadku zajęć stacjonarnych nie jest tak proste do zorganizowania. Poza dyspozycyjnością względem zajęć zorganizowanych w grupie warto podkreślić, że wybierając Skype uczyć możemy się o nietypowych godzinach, jak późnym wieczorem, czy wczesnym rankiem. Kwestią uzgodnienia z nauczycielem jest czas zajęć, kiedy połączymy się przez Skype. Co więcej nawet decydując się na naukę systematyczną z korepetytorem, lekcje online nie muszą odbywać się każdorazowo o wyznaczonej porze. Mając do wyboru setki, a czasem tysiące ofert korepetytorów możemy wybrać najodpowiedniejszą osobę do nauki, które zadba o nasze potrzeby, identyfikując nasze słabości, trafiając do nas stosownymi ćwiczeniami i sposobem wykładu. Korepetycje mogą stanowić zarówno teoretyczny wykład, jak i praktyczne ćwiczenia, omówienie przykładów zastosowania, uzupełnienie braków w szkolnej wiedzy, nadrobienie zaległości, czy też przygotowanie do matury, powtórkę materiału, bądź jego rozszerzenie o ciekawostki tematyczne.

Dzięki indywidualnym lekcjom możemy dostosować treść zajęć

ich zakres do własnych preferencji, nie musimy uczyć się tak, jak ma to miejsce w szkole, czy na kursach, możemy poświęcić czas zajęć na pasjonujące nas zagadnienia, jak i te z którymi mamy trudności w zrozumieniu. Co więcej ucząc się zdalnie przez Skype dobieramy tempo nauki pod siebie, nie zważając na innych, nie musimy się porównywać z innymi, wstydzić swej niewiedzy. Warto jest mieć zaufanie do nauczyciela, z którym się uczymy, umieć z nim nawiązać kontakt, stosowną relację. Mimo wszystko korepetytor winien być dla nas autorytetem, osoba która nas sprawdza i weryfikuje nasze postępy, a co za tym idzie także mobilizuje do wysiłku, motywuje do nauki. Nauczyciel powinien tez umieć wpłynąć na poprawę samooceny, jednak tylko na tyle, byśmy nie czuli się zbyt pewni siebie.

Technicznie zajęcia przez Skype odbywają się w ustalonym terminie, by z nich skorzystać wystarczy zainstalować darmowy komunikator Skype w swoim telefonie, tablecie, czy laptopie, komputerze. Praktycznie wszystkie urządzenia i systemy operacyjne współpracują ze Skype. Zaletą połączeń jest wyśmienita jakość, możliwość odbierania obrazu w czasie rzeczywistym, jak i mnóstwo dodatkowych funkcjonalności jak przesyłanie zdjęć, plików, linków. Wzbogaceniem katalogu zalet jest nieodpłatność połączeń. Niezależnie od tego, czy łączymy się z korepetytorem ze swego miasta, czy zza granicy, z drugiego końca świata nie ponosimy kosztów połączenia, a jedynym kosztem jest stawka godzinowa korepetytora. Często online zajęcia mimo, iż indywidualne są tańsze od kursów stacjonarnych, na których warunki są niewspółmiernie gorsze do nauki. Tym samym zalety Skype przemawiają za wyborem nauki online, niekoniecznie samodzielnej.

Jedną z wad, jakie są prezentowane względem edukacji przez Skype jest brak współzawodnictwa, socjalizacji, obcowania w grupie. Z jednej strony to spory minus, jednak z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby potrzebujące współzawodnictwa nie znalazły dla siebie miejsca w grupach dyskusyjnych, społecznościach skupionych na nauce online i w tych miejscach realizowały swoje potrzeby rywalizacji, porównania. Grupa uczniów mobilizuje do nauki, jednak nie więcej jak osobisty nauczyciel. Sporym minusem nauki online jest konieczność samodyscypliny, aczkolwiek e-korepetycje znacząco ograniczają rozleniwienie związane z nauką.

Duża ilość zwolenników Skype jako narzędzia nauki potwierdza jej sens

Wciąż przybywa przedmiotów, jakich możemy uczyć się via Skype. Zadowolonych uczniów nie brakuje, jednak nie tylko wzmaga się zainteresowanie korepetycjami online, ale i oferta korepetytorów się rozwija. Na potrzeby ułatwienia dostępu do e-korepetycji i zebrania ofert usług e-nauki przez Skype powstała platforma pośrednicząca preply.com, z której korzystają tysiące użytkowników z całego świata. To dzięki Skype możliwe są konwersacje z zagranicznymi native speakerami. Ze Skype o wiele prostsza jest organizacja nauki niszowych języków, rozwijanie oryginalnych zainteresowań, co lokalnie nie byłoby możliwe lub bardzo trudne i kosztowne.

Podsumowując, mimo drobnych minusów nauka przez Skype cechuje się różnorodnych wachlarzem zalet, dzięki którym bije rekordy popularności. Osobisty kontakt z korepetytorem zdecydowanie wygrywa z e-kursami będącymi wyłącznie programem komputerowym, aplikacją nie mogącą zastąpić realnego nauczyciela. Wśród setek możliwości tylko e-korepetycje są w stanie sprostać osobistym potrzebom wszystkich uczniów, niezależnie od poziomu zdolności, oczekiwań itp. Nauka przez Skype to nauka dla każdego!

Polecamy też:

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają