REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Walka o zgierski szpitalny oddział ratunkowy

Nowy rok Zgierz zaczyna od walki o szpitalny oddział ratunkowy (SOR) przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu. Z dniem 1 stycznia wygasł kontrakt szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do podpisania nowego nie doszło ponieważ zgierska placówka nie spełniła wszystkim wymogów narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia w odpwiednim czasie. Konkretnie chodziło o braki wyposażeniu w sprzęt. W efekcie szpital w Zgierzu nie ma pozwolenia, ani środków na prowadzenie oddziału ratunkowego. 
 
Najbliższe szpitale, do których mogą trafiać chorzy z zagrożeniem życia to szpital im. Mikołaja Kopernika w Łodzi oraz szpital w Łęczycy. 
 
O sprawie gorąco było na grudniowej sesji rady miasta. Radny Zbigniew Zapart wskazał, odnosząc się do ustawy o samorządzie gminnym, że do rady gminy należy również ochrona zdrowia mieszkańców miasta. Zasugerował, że należałoby powiadomić prokuraturę, ponieważ takie działanie to tworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia. W efekcie, Rada Miasta upoważniła przewodniczącego Jarosława Komorowskiego do złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
 
"(…) działania Narodowego Funduszu Zdrowia nie tylko były niezgodnie z obowiązującymi przepisami jak również w bezpośredni sposób doprowadziły do sytuacji, w której życie i zdrowie mieszkańców miasta Zgierza zostało w bezpośredni sposób zagrożone" – czytamy w piśmie Jarosława Komorowskiego do prokuratury. 
 
Swoje negatywne stanowisko wyrazili również radni z Aleksandrowa Łódzkiego.  
 
Zgierz nie jest jedynym odziałem, który przestaje istnieć. W województwie łódzkim w podobnym położeniu znalazło się 6 z 17 działających do tej pory oddziałów ratunkowych. 
 
W NFZ-cie tłumaczą, że wymagania stawiane szpitalnym oddziałom ratunkowym były znane dyrektorom szpitali, którzy powinni dopilnować, aby wszystkie wytyczne co do wyposażenia w sprzęt, rozwiązań architektonicznych czy kompetencji zatrudnionych zostały spełnione. 
 
Z kolei Mariusz Jędrzejczak, dyrektor WSS w Zgierzu zapewnia że cały czas prowadzone są rozmowy i negocjacje z kierownictwem łódzkiego oddziału NFZ. Niezbędny sprzęt został już zakupiony. Przez najbliższy czas poszkodowani mogą trafiać na odpowiednie specjalistyczne oddziały. 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak działa reduktor ciśnienia pary?

Para wodna to jedno z najczęściej stosowanych mediów w systemach przemysłowych – szczególnie w instalacjach grzewczych. Jest stosunkowo łatwa do wytworzenia, dobrze się transportuje, a