REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Warszawski „Świat Nikifora”

„Nikifory to obrazy naszych artystów. Niebanalne, piękne w swojej prostocie, zabawne, czasem poważne, po prostu prawdziwe. Różne, jak różni są ludzie.” To motto przyświeca Fundacji „Wspólna Droga” United Way Polska, która już po raz VII zorganizowała konkurs plastyczny „Świat Nikiforów” pod patronatem zmarłego w latach 60-tych ubiegłego wieku niepełnosprawnego artysty Nikifora Krynickiego. W ten sposób realizowany jest program społeczny, dzięki któremu osoby niepełnosprawne intelektualnie i chore psychicznie mogą odkrywać i rozwijać talenty artystyczne, a także pokonywać izolację społeczną poprzez integrację.

Z ponad 250 prac które wpłynęły z całej Polski na konkurs, 6-osobowe jury wyłoniło 21 laureatów – mówi Ewa Świerz, koordynator obszaru zdrowia Fundacji „Wspólna Droga”. – Liczyły się przede wszystkim oryginalność i walory artystyczne prac. 

Tegoroczna gala „Świat Nikiforów” odbyła się w warszawskim Teatrze Kamienica należącym do znanego aktora Emiliana Kamińskiego, na którą zostali zaproszeni autorzy zwycięskich prac wraz z opiekunami i kierownikami warsztatów terapii zajęciowych. Powiat Zgierski reprezentowany był przez Małgosię Krupińską, której obraz pt. „Mój Mikołaj” znalazł się wśród zwycięskich prac. Gosia od kliku lat uczęszcza do WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie. Bardzo przeżywała ona to wyróżnienie, natomiast wyjazdowi na galę towarzyszyło wiele emocji: od śmiechu, poprzez łzy, aż do wzruszenia ściskającego gardło. Dla Gosi, jej terapeuty i opiekuna plastycznego Urszuli Wąchały oraz prezes PSLCP Haliny Chojnackiej jest to kolejny sukces, który docenił również Starosta Zgierski Bogdan Jarota finansując im wyjazd na galę do Warszawy. 

Oprócz pamiątkowych dyplomów i nagród ufundowanych przez sponsorów i ludzi dobrego serca, Gosia mogła obejrzeć makietę znajdującą się w Teatrze Kamienica, ukazującą miniaturę Warszawy z sierpnia 1939 roku oraz przedstawienie w wykonaniu niepełnosprawnych intelektualnie aktorów Teatru On. W ich repertuarze znalazły się utwory Antoniego Czechowa: monodram pt. „O szkodliwości palenia tytoniu” oraz jednoaktówka pt. „Oświadczyny”. 

 

Inne

Ciekawe artykuły