REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wielka chwila dla ziemi łęczyckiej

Uroczysta msza święta, której przewodniczył prymas senior Józef Glemp, oraz odsłonięcie przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego kamiennego obelisku, były głównymi punktami obchodów upamiętniających rocznicę 850-lecia konsekracji Archikolegiaty w Tumie koło Łęczycy w dniu 22.05.2011 r. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele duchowieństwa w tym nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore, marszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, ministrowie – infrastruktury Cezary Grabarczyk i sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Podczas odsłonięcia obelisku, prezydent powiedział, że uroczystość 850-lecia istnienia Archikolegiaty w Tumie to „wielka chwila dla ziemi łęczyckiej, ale też dla całej Polski”: – Jest Ostrów Tumski w Poznaniu, jest we Wrocławiu. To są miejsca najstarsze. Miejsca, gdzie na samym początku istniała państwowość, istniał Kościół, istniały fundamenty, murowane budowle. To są właśnie te szczególne miejsca, w których się czuje także coś, bez czego nie można żyć, bo trudno żyć bez fundamentów. W Tumie pod Łęczycą niewątpliwie można dotknąć jednego z tych miejsc, gdzie się czuje fundament państwa polskiego, fundament oparty o tradycje chrześcijańskie, gdzie czuje się siłę tego szczególnego związku, który zbudował naszą współczesność – powiedział prezydent.

Homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Budowę Archikolegiaty, z inicjatywy księżnej Salomei, która przebywała w Łęczycy po śmierci męża – Bolesława Krzywoustego, rozpoczął arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina. Świątynię konsekrował arcybiskup Janik 21 maja 1161 r. Archikolegiata była wielokrotnie palona i odbudowywana. Dziś jest to trójnawowa bazylika z dwiema apsydami. Kruchta odsłania najbardziej rozpoznawalny zabytek – portal z postacią Madonny z Dzieciątkiem, adorowanych przez dwa anioły.

Dzień wcześniej odbyła się sesja naukowa poświęconą Archikolegiacie w Tumie, na której o jej znaczeniu historycznym i religijnym debatowali w seminarium w łęczyckim Domu Kultury historycy, duchowni i samorządowcy, w tym marszałek Stępień.

Kolegiata – kościół nie będący katedrą, przy którym znajduje się zgromadzenie kanoników, czyli kapituła kolegiacka. Archikolegiata jest kościołem wyższym rangą wobec kolegiaty.

Inne

Ciekawe artykuły