REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce specjalny album ze zgierskim pocztówkami

Już niedługo nabyć będzie można wyjątkowy i unikatowy album historyczny Zgierza. Mowa o wydawnictwie „Spacer po Zgierzu zapamiętany w starych pocztówkach”, który ukazać ma się na Dni Zgierza, 3-4 czerwca 2011 r. Album wydaje Muzeum Miasta Zgierza.

Muzeum Miasta Zgierza pozyskało znaczny zbiór pocztówek od łódzkiego kolekcjonera – deltiologa pana Janusza Kleczko. Do projektu trafiły pocztówki w XIX i XX wieku. Najnowsze pochodzą z 1945 r. – mówi Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza. – W sumie będzie ich 107 umieszczonych na ponad 160 stronach. Oprócz samych pocztówek, znajdzie się również porcja opisów historycznych – dodaje.

W większości są to czarno-białe fotografie (w różnych odcieniach od zielonego przez szary, aż do beżu – sepi), niektóre jednak są kolorowane dla uzyskania wrażenia autentyzmu. Oprócz fotografii budynków, budowli, parków, ulic i kościołów widać na nich ludzi żyjących w naszym mieście przed kilkudziesięciu laty. Niektóre ukazane na pocztówkach budynki (w bardziej lub mniej zmienionym stanie) zachowały się do dnia dzisiejszego. Mieszczą się w nich zgierskie przedsiębiorstwa, szkoły, urzędy, spółki oraz firmy prywatne. Może to stanowić pewnego rodzaju ciekawostkę, jak wyglądały one dawniej a jak wyglądają obecnie” – czytamy we wstępie do publikacji.

Album trafił właśnie do drukarni. Składem zajął się Paweł Nawrot. Całkowity koszt wydania, w tym druku wynosi około 30 tys. zł. Do sprzedaży trafi 1500 egzemplarzy wydawnictwa.
 

Inne

Ciekawe artykuły