REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki XX Stachuriady

Od widowiska teatru Art. 51 na pl. Kilińskiego rozpoczęła się tegoroczna Stachuriada. Uczestnicy happeningu oraz widzowie przenieśli się potem na ulicę Mielczarskiego, gdzie czekała ich mała uczta. Były winogrona, ciastka i ponoć nawet wino grzane. Wiedzą to tylko ci, którzy spróbowali trunku. Ostatni akt rozegrał się w budynku MOK. Tam też miały miejsca kolejne wydarzenia dwudniowej Stachuriady. 

Konkurs poetycki „Stachura pozostałym” składa się z Turnieju Jednego Wiersza i konkursu Piosenki Poetyckiej. Tradycyjnie odbywa się zawsze w trzeci weekend listopada.
 
W pierwszym dniu, 19 listopada 2011 r. zaprezentowano 23 wiersze.
Pierwszą nagrodę w wysokości 400 zł jury przyznało Andrzejowi Brzozowskiemu za wiersz.. bez tytułu. Dwie drugie nagrody w wysokości 300 zł każda otrzymali: Krzysztof Grzelak za wiersz „Jakimś sposobem ludzkość…” i Magdalena Cybulska za wiesz „Wskrzeszenie Łazarza”. Trzecią nagrodę w wysokości 200 zł zdobył Piotr Macierzyński za wiersz „XXX”. Jury w składzie Daniela Ewa Zajączkowska – poetka, wiceprzewodnicząca Łódzkiego Oddziału Związku Literatów Polskich; Rafał Zięba – poeta, teatrolog, kulturoznawca; Agata Drewnicz-Kaczmarek – filolog polski, aktorka Teatru Art. 51 przyznało też trzy wyróżnienia w wysokości 100 zł każde: Małgorzacie Bielińskiej za wiersz „EYRE”, Zdzisławowi Kierusowi „Uroda Rzeczy Brzydkich” i Jackowi Ignaczakowi za wiersz „Myśli ostatnie”. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Księgarnię „Z prawdziwego zdarzenia” (Zgierz, ul. Gałczyńskiego 30a) w postaci pióra otrzymała Weronika Granosik za wiersz „Cholerni owodniowcy”
 
W drugim dniu odbył się Turniej Piosenki Poetyckiej. Na scenie zaprezentowało się osiem barwnych osobowości. Całość z mojej strony jest jak najbardziej na tak i nie mogę się doczekać następnego roku. Uwielbiam poezję Stachury. Oby więcej takich imprez – relacjonuje Paulina Dziobiak, widz tegorocznej Stachuriady. 
 
W Turnieju Piosenki Poetyckiej nie przyznano pierwszej nagrody. Jury (w składzie Witold Świątczak – muzyk, kompozytor, autor tekstów; Krzysztof Kociszewski – muzyk, kompozytor, pedagog; Rafał Zięba – poeta, teatrolog, kulturoznawca) przyznało za to dwie drugie nagrody w wysokości 350 zł każda: Paulinie Kasińskiej za interpretację i kulturę wykonania oraz Katarzynie Pisarskiej za muzykalność i ekspresję. Trzecia nagroda w wysokości 250 zł powędrowała do Pawła Banacha za kreację sceniczną, poczucie humoru (również we własnych tekstach) i elementy performance. Dwa wyróżnienia w wysokości 150 zł każde otrzymały: Agnieszka Battelli za dojrzałe teksty i kompozycje oraz Kamila Kieszkowska za wykonanie utworu „Tango tendresse”.
 
Przeglądowi towarzyszyły: sobotni recital piosenki francuskiej pt. „Miłość w Paryżu” w wykonaniu aktorki Doroty Lanton oraz niedzielny koncert poświęcony twórczości Czesława Niemena w wykonaniu zgierskich artystów. 
  
Tegoroczną imprezę wsparł ZAiKS. To dzięki temu mecenatowi możliwe było zaproszenie pani Lanton. Oprócz tego planujemy wydanie tomiku poezji zawierającego wiersze uczestników Stachuriady. Być może te działania zachęcą miłośników poezji i piosenki poetyckiej do udziału w kolejnych edycjach Stachuriady – mówi Magdalena Kłosowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.
 

Inne

Ciekawe artykuły