REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wystawa cieszyła się dużą popularnością…

….ale niekoniecznie wśród zgierzan. Mowa o wystawie „Chińska Armia Terakotowa”, która czasowo trafiła do zgierskiego muzeum, a w ubiegłym tygodniu pożegnała nasze miasto. Odwiedziło ją łącznie ponad 5 tys. osób.
 
Repliki przedstawiające armię chińskiego cesarza Qin Shi chętnie oglądała młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Krótki wgląd w księgę gości pozwala stwierdzić, że przyjechali do nas młodzi ludzie z różnych rejonów województwa: z Łodzi, Łęczycy, Wielunia, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, a także z mniejszych miejscowości Piątku czy Góry św. Małgorzaty. 
 
Niestety jeśli chodzi o zgierskie szkoły gościliśmy zaledwie 9 klas – mówi z rozczarowaniem Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza. – Nauczyciele niechętnie podchodzili do pomysłu zorganizowania krótkich wycieczek do muzeum. Licznie za to przybywali indywidualni zwiedzający. Przez okres od 24 lutego do 22 kwietnia wystawę odwiedzało w soboty od 150 do 200, a w niedziele od 200 do 300 gości. 
 
Na sukces przedsięwzięcia przełożyły się działania Dyrektora Muzeum, który był odpowiedzialny za rozpowszechnianie informacji o wystawie w lokalnych mediach, a także promocja wydarzenia przez Polsko-Chińską Izbę Gospodarczą, która zapewniała reklamę zewnętrzną, m.in. w formie billboardów poza granicami Zgierza. 
 
Przypomnijmy, że na wystawie w Zgierzu prezentowane były kopie figur wojów i koni naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny i pochodzących z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di. 
 
Wystawę replik Chińskiej Armii Terakotowej określa się często mianem ósmego cudu świata. W sumie po globie podróżuje 7 takich wystaw. Każda jest wierną kopią oryginału, który znajduje się muzeum Xi’an w Chinach. Oryginał terakotowej armii został odnaleziony przypadkiem przez trzech chłopców podczas kopania studni w marcu 1974 roku. Figury znajdowały się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu. Były częścią wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di w III wieku p.n.e. Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. 
 
Dla zwiedzających armia jest stopniowo udostępniana od 1979 r., natomiast w 1994 r. na miejscu znaleziska zostało otwarte Muzeum Xian Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin, które składa się z trzech krypt od głębokości od 4 do 8 metrów. Od 1987 r. terakotowa armia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Inne

Ciekawe artykuły