REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego – 21-24.09.2011

W dniach 21-24 września 2011 r., w Kinie Charlie, ŁDK oraz Muzeum Kinematografii odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Od roku 1980 – obecnie co dwa lata – odbywa się w Łodzi Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego, który od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. To największy festiwal filmów przyrodniczych w Polsce. Konkursowi filmowemu tradycyjnie przyświeca hasło: "Promocja przyrody i krajobrazu Europy".

Wielonurtowy program Festiwalu zawsze obfituje w różnorodne, oryginalne wydarzenia. Obok konkursu głównego przewidziane są liczne projekcje pozakonkursowe, w tym pokazy specjalne w Kinie-Galerii Charlie.

21 września (środa), godzina 13:00, WSTĘP WOLNY

Pokaz specjalny, pt. "Las w filmach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego", w ramach którego zostaną pokazane filmy:
STARE ALE JARE, PODRÓŻ DO NAJSTARSZYCH DRZEW NIEMIEC / OLDIES BUT GOLDIES, A JOURNEY TO GERMANY’S OLDEST TREES.
REŻ. JAN HAFT
ZDJ. KAY ZIESENHENNE, JAN HAFT, ROLF STEINMANN PROD. JAN HAFT NIEMCY 58 min.

Drzewa osiągają najdłuższy wiek ze wszystkich żyjących istot. Pozostają zakorzenione w tym samym miejscu przez setki lat. Niezliczone zwierzęta żyją na starych drzewach i dzięki nim. Film jest wspaniałą podróżą przez Niemcy, od wybrzeży Morza Północnego do Alp, w poszukiwaniu najstarszych drzew w kraju. Przedstawia też najpiękniejsze spośród nich, jak chociażby trujący cis, który wykiełkował jeszcze przed narodzeniem Fryderyka Barbarossy i przed wstąpieniem Henryka I na tron Anglii w 1100 roku. Wielu weteranów zbliża się do kresu życia, ale każdy z nich wyprodukował miliony nasion, stając się przodkiem nowych drzew. Od człowieka zależy danie im odpowiedniej przestrzeni i czasu, by dojrzały i dożyły nawet 1000 lat.

DRZEWA KUSZĄCYCH OWOCÓW / TREES OF TEMPTING FRUITS
REŻ. BARBARA PUKAS
ZDJ. JOSEF NEUPER, ROBERT WINKLER
PROD. BARBARA PUKAS AUSTRIA 2001 50 min.

W samym sercu Austrii, pośród rozciągających się od Dunaju po Alpy wzgórz znajduje się największy w Europie okręg uprawy grusz. Tutaj z gruszek produkuje się sok, a przede wszystkim wino zwane gruszecznikiem. Na łąkach wokół sadów i na samych gruszach obserwujemy wielkie bogactwo zwierząt: owadów, ptaków, ssaków. Dla wielu z nich gruszki stanowią źródło pożywienia. Obok zwierząt, których obecność na takim terenie nikogo nie dziwi, spotykamy tu nawet szopa pracza.

23 września (piątek), godzina 20:00, WSTĘP WOLNY

Przedpremierowy pokaz filmu, pt. "Przystanek dla bocianów"

PRZYSTANEK DLA BOCIANÓW / WHERE STORKS REST
REŻ. JÓZEF ROMASZ
PROD. ROMASZ STUDIO POLSKA 2011 78 min.
JÓZEF ROMASZ – ur.1958 r. Operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych; wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

– Film przełamuje istniejące konwencje gatunkowe. To rodzaj "fabuły dokumentalnej" zbliżającej się w swej formie do ballady poetyckiej (Krzysztof Ptak).
– Piękna, na poły realistyczna, na poły poetycka, niezwykle intensywna wizualnie opowieść (Maria Kornatowska).
– Nie lubię bohaterów. Artyści z Czukt są podobni do mnie – ułomni, pełni kompleksów, ale też zuchwali i wspaniałomyślni […]. Chcę po prostu mieszkać przez godzinę wewnątrz tego filmu" (Jan Jakub Kolski).

Więcej na www.wfo.com.pl oraz www.charlie.pl

Inne

Ciekawe artykuły