REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Z odblaskiem bezpieczniej na drodze

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie zgierskich policjantek w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zgierzu.

 Już po raz kolejny zgierskie policjantki nadkom. Liliana Garczyńska i mł. asp. Kinga Górska zawitały w progach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgierzu gdzie apelowały o noszenie przez dzieci, młodzież a nawet dorosłych elementów odblaskowych oraz omówiły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
 
Policjantki przypomniały, że dziecko do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Apelowały jednocześnie, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosiły nie tylko dzieci ale i dorośli zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają. Pieszy czy rowerzysta może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów. Kierowca dostrzeże ich dopiero wówczas, gdy światła reflektorów odbiją się od ich ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba w ciemnym ubraniu jest dla kierującego prawie niewidoczna. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego czy rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Z badań wynika, że osoba, która ma na sobie element odblaskowy jest widoczna już z odległości prawie 100 metrów.
 
Odblaski nie są drogie a czasami mogą uratować tak cenne dla nas wszystkich życie. Dlatego noszenie ich szczególnie w porze jesiennej gdy szybciej zapada zmrok, częśiej pada deszcz, robi się szaro i rzadziej wychodzi słońce jest szczególnie ważne i może uratować nasze zdrowie i życie.
 
Spotkania o podobnej tematyce odbyły się już we wszystkich kl."0" i kl. "I" szkół podstawowych z terenu Zgierza. Policjanci odwiedzili również wszystkie przedszkola w Zgierzu. Obecnie prelekcje prowadzone są w szkołach podstawowych z terenu gminy Zgierz a także w Aleksandrowie Łódzkim, Głownie, Ozorkowie i Strykowie.

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają