REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Za papieroska nawet 500 zł

W poniedziałek (15.11.2010 r.)  wchodzą w życie nowe przepisy ustawy antynikotynowej zabraniające palenia papierosów w miejscach publicznych – w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach autobusowych, tramwajowych, na dworcach, w kinach, teatrach, szkołach i szpitalach. W obrębie placówek oświatowych i zdrowotnych zakaz będzie obowiązywał również na zewnątrz budynków. Nie wolno palić nawet na plaży. Za złamanie zakazu palaczowi grozi mandat w wys. 500 zł. Karę może wymierzyć policja lub inspektorzy sanitarni. 
 
Co w obliczu nowych uwarunkowań mogą zrobić właściciele lokali, świadomi, że znaczna część ich klientów lubi zaciągnąć się dymkiem? Mają w zasadzie jedno rozwiązanie – zamontowanie w lokalach specjalnych kabin wentylowanych. Możliwe jest wydzielenie osobnego pomieszczenia dla palących, ale może być to w praktyce trudne, ponieważ powinno być ono szczelne. Produkcją specjalnych kabin z filtrami zajmuje się jedna firma z Aleksandrowa Łódzkiego. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach kilkunastu tys. zł. Innym rozwiązaniem jest po prostu poproszenie gości, aby powstrzymali się od palenia w środku lub wyprosić ich na dwór. Właściciel lokalu, który nie zastosuje się do znowelizowanych przepisów musi liczyć się z możliwością wymierzenia kary przez sanepid w wys. 2000 zł. 
 
W moim lokalu i tak obowiązywał zakaz palenia na górze – w części restauracyjnej. Papierosa wypalić można było jedynie przy barze, także nowe przepisy tak dużo nie zmienią – mówi pan Bogdan Cichy, właściciel restauracji City Pizza Pub w Zgierzu. – Latem nie będzie kłopotu, bo goście do dyspozycji mają również stoliki na zewnątrz. Czy zdecyduję się na zamontowanie kabiny? Czas pokaże – dodaje.
 
Nowe przepisy mają na celu ograniczenie palenia papierosów wśród społeczeństwa, a także chronić tzn. biernych palaczy przed szkodliwymi skutkami wdychania nikotyny i innych substancji smolistych. 
 
Pamiętajmy, że w Polsce co roku na drogach ginie ok. 5000 osób. Liczba zabitych przez papierosy to 70 000 ofiar rocznie. 
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na