REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Za papieroska nawet 500 zł

W poniedziałek (15.11.2010 r.)  wchodzą w życie nowe przepisy ustawy antynikotynowej zabraniające palenia papierosów w miejscach publicznych – w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach autobusowych, tramwajowych, na dworcach, w kinach, teatrach, szkołach i szpitalach. W obrębie placówek oświatowych i zdrowotnych zakaz będzie obowiązywał również na zewnątrz budynków. Nie wolno palić nawet na plaży. Za złamanie zakazu palaczowi grozi mandat w wys. 500 zł. Karę może wymierzyć policja lub inspektorzy sanitarni. 
 
Co w obliczu nowych uwarunkowań mogą zrobić właściciele lokali, świadomi, że znaczna część ich klientów lubi zaciągnąć się dymkiem? Mają w zasadzie jedno rozwiązanie – zamontowanie w lokalach specjalnych kabin wentylowanych. Możliwe jest wydzielenie osobnego pomieszczenia dla palących, ale może być to w praktyce trudne, ponieważ powinno być ono szczelne. Produkcją specjalnych kabin z filtrami zajmuje się jedna firma z Aleksandrowa Łódzkiego. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach kilkunastu tys. zł. Innym rozwiązaniem jest po prostu poproszenie gości, aby powstrzymali się od palenia w środku lub wyprosić ich na dwór. Właściciel lokalu, który nie zastosuje się do znowelizowanych przepisów musi liczyć się z możliwością wymierzenia kary przez sanepid w wys. 2000 zł. 
 
W moim lokalu i tak obowiązywał zakaz palenia na górze – w części restauracyjnej. Papierosa wypalić można było jedynie przy barze, także nowe przepisy tak dużo nie zmienią – mówi pan Bogdan Cichy, właściciel restauracji City Pizza Pub w Zgierzu. – Latem nie będzie kłopotu, bo goście do dyspozycji mają również stoliki na zewnątrz. Czy zdecyduję się na zamontowanie kabiny? Czas pokaże – dodaje.
 
Nowe przepisy mają na celu ograniczenie palenia papierosów wśród społeczeństwa, a także chronić tzn. biernych palaczy przed szkodliwymi skutkami wdychania nikotyny i innych substancji smolistych. 
 
Pamiętajmy, że w Polsce co roku na drogach ginie ok. 5000 osób. Liczba zabitych przez papierosy to 70 000 ofiar rocznie. 
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje