REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Spotkanie z Wolontariatem Europejskim i wolontariuszami EVS w Zgierzu

We wtorek (09.11.2010 r.) w godzinach 16:00-18:30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Zgierzu odbyło się „Spotkanie z Wolontariatem Europejskim i wolontariuszami EVS”. Spotkanie zrealizowane było w ramach ogólnopolskiego projektu Europejskie Partnerstwo, w którym uczestniczy Stowarzyszenie Kameleon, a koordynuje Fundacja FERSO z Łodzi.

Spotkanie otworzyła Bogumiła Łuczak-Filipek, koordynatorka spotkania i realizowanego w maju mini projektu Dziecięcy Turniej Rycerski. Następnie Jadwiga Wlaźlińska, koordynatorka Lokalnego Centrum Wolontariatu przedstawiła ideę oraz działalność zgierskiego punktu, a Dorota Krach przybliżyła zgromadzonym działalność Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk.  

Po wystąpieniach gospodarzy Joanna Jędrzejczak – koordynatorka Centrum Wolontariatu Europeskiego w Łodzi, trenerka i konsultantka regionalna Programu Młodzież w Działaniu opowiedziała o tym czym jest wolontariat europejski i kto może na niego wyjechać.
 
Gośćmi specjalnymi spotkania była dwójka wolontariuszy przebywających w Polsce na wolontariacie w ramach EVSu – Akcja 2 Programu Młodzież w Działaniu. Ionela z Ruminii opowiedziała o swojej pracy w łódzkiej bibliotece, w której prowadzi zajęcia plastyczne dla przedszkolaków. Drugim gościem był Ibrahim z Turcji, pracujący w jednym z łódzkich przedszkoli, gdzie przedstawia dzieciom kulturę swojego kraju.
 
W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób – gimnazjaliści, licealiści i lokalni wolontariusze. Wykorzystali oni szansę porozmawiania z gośćmi, którzy mówili o EVSie trochę od kuchni. Dla nich oprócz pracy, na którą się tu zdecydowali niezmiernie ważni są ludzie, których ciągle spotykają, poznają. Odkrywają przez obcowanie z nimi Polskę, jej kulturę, obalają stereotypy. Przyjechali tu pracować za darmo, lecz jak powiedziała Ionela, nie bezinteresownie, ponieważ największą wartością wolontariatu jest to, że wzbogaca on ich samych, poznają tu siebie, uczą się większej otwartości na ludzi. Podziw uczestników wzbudziło komunikatywne posługiwanie się językiem polskim przez wolontariuszy, zaledwie w drugim miesiącu przebywania w naszym kraju – co potwierdziło, że nauka w parze z praktyką to najlepszy sposób na opanowanie języka obcego.
 
Na koniec spotkania wyświetlony został film o EVS z udziałem wolontariuszy europejskich przebywających na wolontariacie w Polsce. Uczestnicy spotkania byli zadowoleni z jego formy oraz wykazywali duże zainteresowanie poruszanymi tematami, niektórzy z nich biorą pod uwagę wyjechanie na podobny wolontariat w przyszłości. 
 
Skąd w MDK zainteresowanie EVSem? Otóż Stowarzyszenie Kameleon działające przy Młodzieżowym Domu Kultury jako jedyna organizacja w powiecie zgierskim otrzymała status Organizacji Goszczącej EVS i obecnie czyni starania o pozyskanie do swojej placówki wolontariusza europejskiego. 
 
Autorka:
 
Dorota Krach
Kierownik Biura Informacji Europejskiej EuroKameleon
Konsultantka Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesku w Zgierzu 
 

Inne

Ciekawe artykuły